elf
-
książk. istota nadprzyrodzona wywodząca się z mitologii germańskiej, pierwotnie wyobrażana jako duszek zamieszkujący lasy, doliny czy źródła, w późniejszej literaturze fantastycznej przedstawiana zaś jako postać przypominająca człowieka o spiczastych uszach
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność artystyczna człowieka
literatura
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
wierzenia i przesądy -
- mały; mroczny elf; leśne, nocne, wysokie elfy
- elfy i czarodzieje, elfy i driady, elfy i gnomy, elfy i hobbici, elfy i krasnale, elfy i krasnoludy, elfy i orki, elfy i smoki, elfy i wróżki; duchy i elfy, ludzie i elfy
- król, królowa, księżniczka; kraina, świat; język; postacie elfów
-
Nie był żadną mityczną istotą, przynajmniej tak ustalono po pobieżnych oględzinach [...]. Nie stwierdzono żadnej z oznak, po których według tradycji można było poznać elfa – spiczastych uszu, braku kłów w uzębieniu, dodatkowych palców u stóp.
źródło: NKJP: Anna Łagan: Niszczyciel, Esensja, 2009-11-08
Ten świat to baśniowa kraina, którą prócz ludzi zamieszkują druidzi i elfy. Po lasach wyją tu upiory, w górach roi się od bobołaków, po wsiach rusałki porywają dzieci.
źródło: NKJP: Agnieszka Dajbor: Futrzarska fantazja, Gazeta Wyborcza, 1994-02-23
A dlaczegóż to niby ja, elf, Wiedzący, członek elity, miałbym dzielić się czymkolwiek z potomkiem istoty, która zjawiła się we wszechświecie zaledwie pięć milionów lat temu, wyewoluowawszy z małpy, szczura, szakala czy innego ssaka?
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Wieża Jaskółki, 1997
Dziewczynka bowiem bała się ukrytych głęboko w mroku diabłów, wilkołaków, wampirów, rusałek, południc, stolemów, wyrwidębów, krasnali, elfów i troli, bała się nieznanego i niewidzialnego.
źródło: NKJP: Andrzej Zaniewski: Król Tanga, 1997
Żółte czary siedzą w parku Sienkiewicza. Zwłaszcza w piaszczystej alejce, otaczającej zaklętym kręgiem zegar słoneczny, który w dzień pragniemy rozszyfrować z Juleczką Temerson, a który w nocy jest parkietem tanecznym elfów, tych z historii o Piotrusiu Panie.
źródło: NKJP: Joanna Kulmowa: Topografia myślenia, 2001
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m2, m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. elf
elfy
rzadziej elfowie
ndepr elfy
depr D. elfa
elfów
C. elfowi
elfom
B. elfa
elfy
rzadziej elfów
N. elfem
elfami
Ms. elfie
elfach
W. elfie
elfowie
elfy
ndepr elfy
depr -
niem. Elf 'w mitologii germańskiej duch leśny lub wodny'