-
2.
umieszczana w miejscach otoczonych szczególną czcią specjalna konstrukcja, w której nieprzerwanie lub w czasie specjalnych uroczystości pali się ogień, będący symbolem pamięci o ważnych wydarzeniach czy ludziach -
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Tradycja
zwyczaje i obyczaje -
- znicz pamięci
- znicz pod/przed pomnikiem
- znicz pali się, płonie, zapłonął
- zapalić/zapalać znicz
-
Wygląd pomnika miał być zbliżony do przedwojennego projektu. Zmieniono jednak położenie płyt na prostopadłe do ulicy, a znicz z wiecznym ogniem stanął w narożniku [...].
źródło: NKJP: Internet
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Zapłonął znicz, a obok monumentu pojawiły się wiązanki kwiatów i wieńce.
źródło: NKJP: (ans): Kwiaty i wieńce na rocznicę, Gazeta Krakowska, 2007-09-28
Podczas wizyty w jerozolimskim Instytucie Pamięci Yad Vashem kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przypadkowo zgasił wieczny płomień znicza poświęconego milionom ofiar Holocaustu.
źródło: NKJP: Internet
[...] nieznani sprawcy uszkodzili gazowe znicze zainstalowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Brzesku. Kilka dni temu przetestowano sprawność zniczy, by te nie zawiodły podczas obchodów wybuchu II wojny światowej.
źródło: NKJP: (ans): Zabawa zniczami, Gazeta Krakowska, 2004-09-04
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. znicz
znicze
D. znicza
zniczy
rzadziej zniczów
C. zniczowi
zniczom
B. znicz
znicze
N. zniczem
zniczami
Ms. zniczu
zniczach
W. zniczu
znicze
-
z brus. znič 'święty ogień u pogan'
Rzeczownik z przyrostkiem *-čь od psł. *zněti 'tlić się, słabo się palić, żarzyć się'. Inaczej Babik 65: wskazuje na związek z czasownikiem *niknǫti 'znikać, niknąć'