biały karzeł
-
astr. niewielka gwiazda (o rozmiarach podobnych do Ziemi) znajdująca się w końcowym stadium swej ewolucji, mająca wysoką temperaturę powierzchni
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Niebo i wszechświat
gwiazdy i planety -
hiperonimy: gwiazda
-
- obserwować białego karła
przekształcić się w białego karła
- obserwować białego karła
-
[...] młody Hindus Subrahmanyan Chandrasekhar podróżując statkiem do Anglii wykonał obliczenia, z których wynikało, że białym karłem może stać się tylko gwiazda o masie nie przekraczającej 1,4 razy masy Słońca.
źródło: NKJP: Stanisław Mrówczyński: Czarne dziury, Magazyn Gazety Wyborczej, 1995-05-19
Biały karzeł nie produkuje już energii w reakcjach termojądrowych i świeci jedynie na koszt energii cieplnej zachowanej we wnętrzu z „dawnych dobrych czasów” (gdy był normalną gwiazdą), stygnąc jednocześnie niesłychanie powoli.
źródło: NKJP: Sławomir Ruciński: Syriusz, prasa, 1971
Zafascynowani supernowymi, białymi karłami i czerwonymi olbrzymami, zapominamy czasami, że wszędzie wokół nas cały czas tworzą się nowe gwiazdy.
źródło: NKJP: (SN): Kosmiczny żłobek, Dziennik Polski, 2001-02-14
Teoria ewolucji gwiazd podwójnych mówi, że w pewnym momencie czerwony olbrzym może zostać odarty ze swych zewnętrznych warstw w wyniku oddziaływania grawitacyjnego drugiej gwiazdy układu. W efekcie odsłonięte jądro czerwonego olbrzyma kurczy się i przekształca w białego karła.
źródło: NKJP: Jarosław Włodarczyk: Wędrówki niebieskie czyli Wszechświat nie tylko dla poetów, 1999
Takie dwutygodniowe sesje obserwacyjne koordynowane są przez obserwatorium Mc Donald w USA. Odbywają się one kilka razy w roku. Obserwowane są zwykle białe karły, czyli gwiazdy o dużych gęstościach, które są w końcowym stadium ewolucji.
źródło: NKJP: Mruganie wszechświata, prasa, 1999
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m3, odmienny: biały, karzeł -
ang. white dwarf
Termin ukuty w 1922 r. przez duńsko-amerykańskiego astronoma Willema Jacoba Luytena (1899-1994).