Chrzest Pański

  • rel.  w chrześcijaństwie święto upamiętniające chrzest Jezusa Chrystusa, zamykające okres Bożego Narodzenia, w kościele rzymskokatolickim obchodzone w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    sakramenty i obrzędy religijne

  • hiperonimy:  święto
    • dzień, niedziela; święto, uroczystość Chrztu Pańskiego
    • obchodzić Chrzest Pański
  • Po liturgiach sprawowanych w cerkwiach przechodzono nad brzegi pobliskich rzek, symbolizujących Jordan, gdzie kapłani święcili wodę, a wierni obmywali nią twarze i zabierali w naczyniach do domów. - Chrzest Pański to bardzo ważne święto dla odkupienia człowieka, bo przez tę wodę poświęconą, przez to, że Chrystus wszedł do Jordanu, następuje odnowienie całej przyrody [...].

    źródło: NKJP: (SUB): Rzeki niczym Jordan, Dziennik Polski, 2006-01-20

    - No i goście - rozjaśniła się na nasz widok, wycierając ręce o fartuch - tylko batiuszki nie ma. Obiecał na Chrzest Pański kąpiel w „Jordanie” i nie przyjechał, teraz na Paschę też go nie ma.

    źródło: NKJP: Mariusz Wilk: Dom nad Oniego, 2006

    13 stycznia – w niedzielę Chrztu Pańskiego, podczas Mszy w Kaplicy Sykstyńskiej Papież ochrzcił podczas niej trzynaścioro dzieci pracowników watykańskich.

    źródło: NKJP: Internet

    Wodę z rzeki wierni zabrali do domów. Chrześcijanie wschodni przechowują ją jako źródło łask, poświęcają nią mieszkania, piją w czasie choroby i przecierają bolące miejsca. Woda przyniesiona w Święto Chrztu Pańskiego z rzeki ma chronić przed złymi mocami. Wierzą, że chroni ona najbliższych i domowników przed nieszczęściami i przynosi ulgę w chorobie.

    źródło: NKJP: (bh): W procesjach nad rzeki, Dziennik Polski, 2008-01-21

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  Chrzest ,  Pański 
    Zwykle lp
Data ostatniej modyfikacji: 14.04.2014