łyszczyk
-
miner. błyszczący minerał, występujący w dużych ilościach w skałach Rosji, Kanady i Indii, wykorzystywany między innymi w kosmetyce i elektronice
-
CZŁOWIEK I PRZYRODA
Ziemia
minerały i pierwiastki
CZŁOWIEK I TECHNIKA
Przemysł
materiały używane w przemyśle -
synonimy: mika
-
W składzie mineralnym pospolitych skał magmowych dominują skalenie, kwarc i łyszczyki, natomiast zdecydowanie rzadziej występują amfibole, granaty, magnetyt czy pirokseny.
źródło: NKJP: Internet
Do dominujących grup minerałów ilastych występujących w gruntach spoistych z obszaru Polski należą przede wszystkim łyszczyki [...].
źródło: NKJP: Elżbieta Myślińska: Laboratoryjne badania gruntów, 1998
[...] w powszechnie znanym granicie, złożonym głównie z kryształków kwarcu, skalenia i łyszczyku, najszybciej poddaje się zwykle skaleń, który oprócz podatności chemicznej ma jeszcze jedną niekorzystną cechę: szczelinowatość. Woda wpływa bez przeszkód nawet do najmniejszej wolnej przestrzeni i rozszczepia jonowe wiązania sieci krystalicznej minerału.
źródło: NKJP: Andrzej Pieńkowski: Historia ziarnka piasku, Wiedza i Życie, nr 7, 2000
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. łyszczyk
łyszczyki
D. łyszczyka
łyszczyków
C. łyszczykowi
łyszczykom
B. łyszczyk
łyszczyki
N. łyszczykiem
łyszczykami
Ms. łyszczyku
łyszczykach
W. łyszczyku
łyszczyki
-
Nazwa utworzona od dawnego pol. łyszczeć, łyskać 'świecić jasno, błyszczeć', w językach północnosłowiańskich lyščati, lyščitь 'błyszczeć, jaśnieć, połyskiwać' od psł. pierwiastka *lъščati (sę) (Sławski).
W postaci: łyszczak