cisza przed burzą
-
moment pozornie spokojny, ale w rzeczywistości pełen ukrytego napięcia, poprzedzający jakieś nieprzyjemne lub gwałtowne wydarzenia, których się spodziewamy
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
- przysłowiowa, typowa cisza przed burzą
- wyczuwać ciszę przed burzą
-
Jak twierdzą obserwatorzy, obecna sytuacja to przysłowiowa cisza przed burzą. Obydwie strony konfliktu czekają na reakcje przeciwnika, jednocześnie umacniając swoje pozycje i gromadząc broń.
źródło: NKJP: Cisza przed burzą, Dziennik Polski, 1998-07-24
[...] scysji w teatrze nic nie zapowiadało, chociaż z drugiej strony wyczuwało się ciszę przed burzą, były podejrzenia, że coś się musi zdarzyć, musi pęknąć.
źródło: NKJP: Sławomir Mizerski: Dwie na huśtawce, prasa, 2004
W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowano nieznaczny spadek bezrobocia w powiecie nowosądeckim. Wszystko jednak wskazuje na to, że mamy do czynienia z typową ciszą przed burzą. Szykują się przecież grupowe zwolnienia w ZNTK (aż 575 osób!), w Nowomagu oraz w bankach.
źródło: NKJP: (dw): Cisza przed burzą, Dziennik Polski, 2001-05-17
Ja to odebrałam jako prawdziwy spokój, ale teraz wydaje mi się, że jest to taka cisza przed burzą, że zaraz coś się stanie.
źródło: NKJP: Anna Matuchniak-Krasuska: Publiczność wobec metafory plastycznej: o recepcji groteski Jerzego Dudy-Gracza, 1999
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: cisza