-
3.
powstrzymywanie się przez pewien czas od jedzenia lub innych przyjemności z różnych powodów -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Jedzenie i jego przygotowanie
czynności związane z jedzeniem -
synonimy: wstrzemięźliwość
-
Poszczenie jest najradykalniejszą formą kuracji odchudzającej. Całościowe działanie postu przyczynia się nie tylko do redukcji nadwagi, lecz także do zwalczania różnych chorób: żylaków, schorzeń układu krążenia, nadciśnienia, zaburzeń skórnych, migreny i chronicznych bólów głowy.
źródło: NKJP: Tadeusz Kasperczyk, Jan Fenczyn: Podręcznik odnowy psychosomatycznej, 1996
Najkrótsza głodówka trwa 36 godzin. Do niej również warto się przygotować, jedząc przez dwa poprzedzające ją i dwa następujące po niej dni warzywa surowe i gotowane, owoce, grubsze kasze. Najwłaściwsze są jednak posty 3-5 dniowe.
źródło: NKJP: Anna Niedzielska: Głód dla zdrowia, Echo Dnia, 2007-02-26
Zapowiedziane na następny dzień menu wprowadziło w euforię dzieciaki, a ja, z niejaką ulgą, zaplanowałem post - no może pościk, krótki urlop od stołu - jako że serdecznie nie znoszę zupy jabłkowej z makaronem, a wobec knedli z owocami odczuwam obojętność graniczącą z niechęcią.
źródło: NKJP: Piotr Bikont: Rozkosz w Pupkach, czyli mały przewodnik gastronomiczny po gminie Jonkowo i okolicach, Gazeta Wyborcza - Magazyn, 1996-09-20
Albo pan schudnie, albo mi się pan narazi. Widzę, że nie żarty. Wróciłem do domu i zacząłem post generalny. Nic, tylko chleb i woda.
źródło: NKJP: Sławomir Mrożek: Opowiadania 1960-1965, 1965
Matt dochodzi do wniosku, że lekarstwo na ból spowodowany odejściem ukochanej znaleźć może w całkowitym poście. Wprawdzie zwykle niczego nie doprowadzał do końca, ale tym razem jest pewien, tej obietnicy nie złamie - żadnego seksu przez 40 dni.
źródło: NKJP: (EWAF, ST): A może tak do kina..., Dziennik Polski - Podkarpacie, 2002-06-13
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m3
liczba pojedyncza liczba mnoga M. post
posty
D. postu
postów
C. postowi
postom
B. post
posty
N. postem
postami
Ms. poście
postach
W. poście
posty
-
ogsł. *postъ
z st.-w.-niem. fasta