-
tak, że to, o czym mowa, dotyczy dłuższego okresu czasu
-
- na dalszą metę
- na długą metę
-
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości czasu
upływ czasu -
Wtedy fachowcy stwierdzili jednoznacznie, że Zakopanemu zabraknie wody, a przyroda tatrzańska nie wytrzyma na dłuższą metę zmasowanego napływu turystów.
źródło: NKJP: Adam Liberak: Rozliczyć wydatki olimpijskie!, Tygodnik Podhalański nr 31, 1999
Miejscowe znieczulenie wymagało większego kunsztu i skupienia niż blokada, za to na dłuższą metę biło ją efektywnością na głowę. Ręka będzie trochę boleć, ale przynajmniej znów stanie się ręką, a nie kawałkiem przyrośniętego do barku mięsa.
źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Pogrzeb czarownicy, 2003
Jednak na dłuższą metę zaawansowane uzależnienie musi dać znać o sobie. Z różnych obliczeń wynika, że osoby nadmiernie pijące mają co najmniej 30% więcej nieobecności w pracy, dwu-trzykrotnie częściej ulegają wypadkom, ich wydajność jest o 30-70% niższa niż innych pracowników.
źródło: NKJP: Anna Dodziuk, Włodzimierz Kamecki: Wyjść z matni: proste rozmowy o zgubnym nałogu, 1994
Ale tak na marginesie, taki związek z różnicą wieku 10, 15 lat na dłuższą metę nie ma sensu. Po jakimś czasie wyjdzie wszystko np. że mają inne zainteresowania, coś innego ich cieszy, smuci.
źródło: NKJP: www.forumowisko.pl
Jednym słowem, przybliżamy się krok po kroku do momentu, kiedy będziemy w stanie tę konwencję ratyfikować, co oczywiście jest kwestią czasu, gdyż na dłuższą metę trudno sobie wyobrazić, aby Polska miała należeć do nielicznej grupy państw, które nie są stronami tej konwencji ottawskiej, a w tej chwili ponad 130 państw już ta konwencja wiąże.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 30.07.2003
A cokolwiek byśmy mówili, to naród w swej masie kieruje się (czy chce się kierować) zasadami moralnymi i nie znosi ich cynicznego naruszania. Władze powinny się z tym liczyć, o ile pragną zachować na długą metę więź z narodem.
źródło: NKJP: Kazimierz Moczarski: Rozmowy z katem, 1977
Sens dotychczasowej polityki motoryzacyjnej wyczerpuje się, a jej kontynuacja przyniesie na dalszą metę więcej szkód niż pożytku. Prowadzi bowiem do zaniku konkurencji i wydaje klienta na łaskę producentów, sprzedawców oraz warsztatów obsługi.
źródło: NKJP: Andrzej Kublik: Szlaban na auta, Gazeta Wyborcza, 1994-06-29
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm