Książę Apostołów
-
rel. święty Piotr - jeden z uczniów Jezusa Chrystusa, uważany przez Kościół katolicki za pierwszego papieża
-
Zapisywane także małymi literami: książę apostołów .
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Religia – kościół
osoby związane z religią i kościołem -
Jan - niedojrzały wyrostek, oraz Piotr, o którym długo by trzeba opowiadać. Pierwszy papież i Książę Apostołów był bowiem najbardziej nieobliczalnym uczniem Pana albo nawet i najbardziej źle obliczalnym Jego uczniem.
źródło: NKJP: Maciej Zięba: Po szkodzie? Przed szkodą?: o Polsce, kapitalizmie i kontemplacji, 1996
Naszym przewodnikiem był jeden z dyrektorów Administracji Bazyliki św. Piotra, obejmującej pracownie konserwatorskie, architektoniczne, służby porządku i czystości. Bazylika Księcia Apostołów ma ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych (dla porównania: największy kościół w Polsce, kościół Mariacki w Gdańsku, liczy blisko sześć tysięcy metrów kwadratowych).
źródło: NKJP: Zdzisław Morawski: Watykan bez tajemnic, 1997
Głównym dowodem jest apostolski autorytet świętego Piotra, zawarty w jego pierwszym liście. Tradycja odsłoni wnikliwy i prawomocny sens tekstu świętego Apostoła, a tekst ten potwierdzi pamięć i ślady owej chwalebnej nauki. Posłuchajmy najsampierw Księcia Apostołów w pierwszych trzech wersach jego pierwszego listu, z rozdziału trzeciego.
źródło: NKJP: Adam Elbanowski: Nowe królestwo Grenady. Historia naturalna, obyczajowa i domniemana, 2006
[...] nie mamy najmniejszej wątpliwości, że poświęcona była księciu apostołów, św. Piotrowi. Postawiona była bowiem w tym samym miejscu, co późniejsza katedra romańska i obecna gotycka tytułu św. Piotra, potem także św. Pawła.
źródło: NKJP: Zygmunt Rola: Tajemnice Ostrowa Tumskiego, 2000
Jako boskiego klucznika przedstawiano go z dwoma kluczami od bram niebios. Uważano też, że imię jego przynosi szczęście ludziom urodzonym w znaku Wagi, dziewczynkom często nadawano żeńską formę imienia księcia apostołów - „Petra” lub „Petronela”.
źródło: NKJP: Bogna Wernichowska: Zodiak apostolski (III), Dziennik Polski, 2002-10-19
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m1, odmienny: Książę
Zwykle lp