-
1.
wulg. dziecko, do którego mówiący ma w chwili mówienia negatywny stosunek -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Bieg życia
narodziny i dzieciństwo -
- mały; niegrzeczny gówniarz
-
Robił, co chciał, i Majka mu na wszystko pozwalała, i ja nie mogłem na to patrzeć. Bieganie za gówniarzem po całym domu ze skarpetką, bo sobie wymyślił zabawę, i potem z koszulką, albo się drze, że nie założy butów, bo go parzą.
źródło: NKJP: Dawid Bieńkowski: Biało-czerwony, 2007
Matka z niesfornym dzieckiem, które wrzucało do wody śmieci wydobyte z kamiennego pojemnika, chyba nie była dziennikarką. Adam, nie słuchając za bardzo słowotoku Iwonki, patrzył na rozrabiającego gówniarza.
źródło: NKJP: Paulina Grych: Numer zerowy, 2007
[...] zeszła na dół i zaczęła rzucać w dzieci jakimiś kawałami błota, żwirem czy nawet kamieniami. Oko miała niezbyt celne, ale w końcu trafiła któregoś gówniarza w głowę. Polała się krew, gówniarz się rozbeczał, a że to była niedziela, przylecieli rodzice i reszta kamienicy.
źródło: NKJP: Marek Kochan: Ballada o dobrym dresiarzu, 2005
A dzieciaki udane. Najmłodszy, Maciuś, to nawet do mnie przyjdzie, na kolana się wgramoli. [...]. – Maciek gówniarz jeszcze, to się na ojcowe kolana garnie niczym głupi szczeniak.
źródło: NKJP: Barbara Kosmowska: Hermańce, 2008
[...] kiedy się pojawił ponownie onegdaj, dzieci zbiegły się jak stado wróbli do okruchów. Ale przyjaciel dzieci tylko przeszedł przez ogródek, widocznie miał po drodze. Powiedział: Won, gówniarze - kiedy zabiegły mu drogę. - Nie plączcie się pod nogami. Dzieci były niemile zaskoczone.
źródło: NKJP: Przyjaciel dzieci, Dziennik Polski, 2000-10-06
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. gówniarz
gówniarze
ndepr gówniarze
depr D. gówniarza
gówniarzy
C. gówniarzowi
gówniarzom
B. gówniarza
gówniarzy
N. gówniarzem
gówniarzami
Ms. gówniarzu
gówniarzach
W. gówniarzu
gówniarze
ndepr gówniarze
depr -
Zob. gówno I