święta wojna

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. z poganami

  • 1.

    walka zbrojna prowadzona przez osoby wierzące w jakąś religię z tymi, którzy jej nie wyznają, w celu ich przymusowego nawrócenia
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    wyznania: zasady i prawdy wiary


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    czynności, przedmioty, miejsca związane z wojskiem i wojną

    • święta wojna islamu
    • święta wojna z niewiernymi, z Zachodem
  • Muzułmanie mówią o małej i wielkiej wojnie świętej. Wielka wojna to jest ta wojna, którą wyznawca islamu toczy w sobie, z własną słabością, z siłami natury. Mała święta wojna to jest „dżihad”, którą toczy się z innowiercami.

    źródło: NKJP: rozmawiał: Michał Kietlicz Katowice: Hiperborejczyk - rozmowa z Bogdanem Herbutem Koziełem, Fronda nr 8, 1998

    Wreszcie można było wynaleźć święte wojny. Znalazły się nawet podstawy ontologiczne. Na przykład Aztekowie karmili hemoglobiną słońce, żeby podtrzymać istnienie świata. Nagle krew zaczęła uświęcać. Stała się siedzibą duszy... - I przyczyną nieczystości rytualnej.

    źródło: NKJP: Ewa Cechnicka: Znak Anny, 1997

    - Nie, całkiem z bliska, w Karaczi rozbito parę sklepów żydowskich, wśród muzułmanów wre, chyba ogłoszą świętą wojnę. Przez ten atak Anglii i Francji Naser zyskał nagle zwolenników, wyrósł na wodza.

    źródło: NKJP: Wojciech Żukrowski: Kamienne tablice, 1966

    Natomiast chrześcijańskie święte wojny i krucjaty były wyraźnym złamaniem zasad chrześcijaństwa. W gruncie rzeczy od początku służyły za parawan kolonialnych podbojów.

    źródło: NKJP: Adam Krzemiński: Bóg tak nie chciał, Polityka nr 2322, 2001-11-03

    Ponieważ w turniejach często padali ranni i zabici a przez swą częstotliwość i popularność odciągały one uwagę rycerzy od krucjat i świętych wojen, Kościół, propagujący wówczas ideały pokoju Bożego, zakazującego walk między chrześcijanami, gorliwie zwalczał te zabawy.

    źródło: NKJP: Dariusz Piwowarczyk: Słynni rycerze Europy: Rycerze w służbie dam i dworu, 2009

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  święta ,  wojna