-
1.
pot. skłonność do kradzieży -
- lepkie palce
- lepkie paluchy
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
przestępstwa -
- klienci, ludzie, oszuści, politycy, urzędnicy o lepkich rękach
- mieć lepkie ręce
-
Wiedziałem, że w naszej grupie jest jeden, co ma lepkie ręce. Dlatego mówię do naszej gospodyni: - Pani, zamknijcie sobie te szafy, kredensy - no, bo jakby coś z kosztowności zginęło...
źródło: NKJP: Czas miłości, czas śmierci..., Dziennik Polski, 1999-11-12
Majątek publiczny traktowany jest przez nich jak mienie zdobyczne. Do tej pory żadne przepisy nie są w stanie pohamować ich zachłanności i ich lepkich rąk. Majątek rozdawany i przejmowany jest przez swoich, a swoi to zarówno członkowie rodziny, jak i koledzy z tych samych układów polityczno-towarzyskich.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 09.10.2002
Kradzieże to dla Danuty M. sposób na życie. Była już karana za lepkie ręce.
źródło: NKJP: Mirosław Koźmin: UWAGA! Ta kobieta okrada kolonistów, prasa, 2006
W przekonaniu, że słabe zabezpieczenie zachęca do kradzieży, wiele sklepów stosuje wszelkie dostępne metody, by odstraszyć złodziei sklepowych. Z 900 punktów sprzedaży, które przebadano dla celów raportu, w 44 proc. sklepów kierownicy stwierdzili, że najlepszą ochroną przed klientami o lepkich palcach jest odpowiednio przeszkolony personel.
źródło: NKJP: Cacle Rohedder: Europejscy detaliści wypowiadają wojnę złodziejom sklepowymdata, Gazeta Wyborcza, 1994-06-06
W jednej chwili runęło moje życie - mówi tuż po wyroku Laski. Stracił dobrą posadę, która dawała mu rocznie 130 tysięcy dolarów, reputację, twarz. - To szok. Dla nas to był Jimmy, sympatyczny facet, który pogadał, pożyczył drabinę. [...] - Wierzyć mi się nie chce, że miał lepkie paluchy.
źródło: NKJP: Kazimierz Sikorski: Ameryka nie daje łapówkarzowi szans, prasa, 2006
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
p3, odmienny: lepkie , ręce