-
3.
w rywalizacji sportowej coś zostało przejęte lub zdobyte przez kogoś -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Sport
czynności związane ze sportem -
- coś padło łupem bramkarza, zawodnika
- rzut, strzał; punkt; set; medal, tytuł mistrzowski padł czyimś łupem; piłka padła czyimś łupem; podanie padło czyimś łupem
-
Wychowanek „Stalówki” miał trafić tylko pierwszy rzut, a po drugim piłkę mieli zebrać z kosza jego koledzy. Koncepcja może i była dobra, ale wykonawcy nie wypełnili zadania. Piłka padła bowiem łupem Zycha, a tuż przed końcową trafił „za trzy” Łukasz Grzegorzewski.
źródło: NKJP: Powroty bywają piękne, Sztafeta, 2006
Pierwszy set wyraźnie wygrany przez WL nie zapowiadał większych emocji w kolejnym. Ale siatkówka - najbardziej zespołowa z gier - jest często nieprzewidywalna. Tak też stało się i tym razem - drugi set padł łupem drużyny z Kaczorów.
źródło: NKJP: Wojciech Kowalkowski: Dziennik Białostocki. Za tyle pracować nie będziemy!, Las Polski, 2009-05-16
Na mistrzostwach świata srebrny medal wywalczył zespół florecistów, a brązowy w turnieju indywidualnym padł łupem szablisty Rafała Sznajdera.
źródło: NKJP: MIK: Z podniesioną klingą, Trybuna Śląska, 2001-12-31
Jedno przed meczem w Grudziądzu wiadomo – punkt bonusowy padnie łupem naszych zawodników, bo trudno spodziewać się tak katastrofalnej dyspozycji Świderskiego i spółki, by nasi zawodnicy zgubili 24 punktową przewagę wywalczoną w meczu na własnym torze.
źródło: NKJP: Tomasz Nowakowski: Najtrudniejsze dopiero przed nimi, Tygodnik Rybnicki, 2008-07-01
W ciągu kilku kolejnych minut dwukrotnie bliski zdobycia bramki był Sebastian Giczański. Najpierw posłał on jednak piłkę nad poprzeczką, a w 82 min., po dośrodkowaniu Krystiana Gawlika, jego strzał głową padł łupem dąbrowskiego golkipera.
źródło: NKJP: (WOW): Ostre strzelanie, Dziennik Zachodni, 2001-05-22
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: paśćodpowiednik aspektowy: coś pada czyimś łupem