ktoś wyszedł z roli
ktoś wypadł z roli
-
ktoś zachował się w sposób niezgodny z przyjętym dotychczas sposobem zachowania i niepasujący do jego dotychczasowej postawy lub pełnionej funkcji
-
- ktoś wypadł z roli
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
Mężczyzna zakochany w dziewczynie niezdolnej do przyznania, że odwzajemnia jego uczucia, w pewnym momencie traci cierpliwość. Pod wpływem impulsu potrafi wyjść z roli sympatycznego faceta i powiedzieć o jedno słowo za dużo.
źródło: NKJP: Piotr Czerkawski: Cud – miód, Esensja, 2009-07-02
- To w ogóle same patałachy. [...] Batura mruczał wściekły. Najchętniej byłby wyszedł z roli wywiadowcy i zapłacił im za te zniewagi. [...] Jednakże dla dobra sprawy postanowił poświęcić miłość własną i powstrzymywał szlachetny zapał towarzyszy. - Później im zapłacimy, a teraz lepiej pilnujmy tropu.
źródło: NKJP: Edmund Niziurski: Księga urwisów, 1954
Rozwodziła się przy tym ze łzami w oczach, jak bardzo ona i inni nauczyciele są dumni z takiego wychowanka. Żywina słuchał tego z kamienną twarzą, nie omieszkał w swoim przemówieniu podziękować wychowawcom za trud wyprowadzenia go na człowieka i ani na chwilę nie wyszedł z roli. Może dlatego, że na sali były kamery lokalnej telewizji.
źródło: NKJP: Rafał A Ziemkiewicz: Żywina, 2008
Ten list zmienił ich wzajemne stosunki, pani Eliza wypadła nieco z roli chlebodawczyni, a on jej sekretarza.
źródło: NKJP: Maria Nurowska: Niemiecki taniec, 2009
- Ręce panu drżą - mówi i wlepia we mnie świdrujący wzrok. - Dlaczego pan się rozgląda? Czy słyszy pan głosy? Tak mnie ogłupił, że zapomniałem, czego się trzymać, żeby dobrze symulować. A swoją drogą on też chyba wypadł z roli. Lekarz nigdy nie powinien pytać, czy chory słyszy głosy, dla niego to nie są żadne głosy, chory tak tego nie określa.
źródło: NKJP: Jacek Głębski: Kuracja, 1998
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: wyjśćodpowiednik aspektowy: ktoś wychodzi z roli
-
+ ktoś wyszedł z roli + (KOGO)