ktoś trzyma nerwy na wodzy
-
ktoś jest spokojny i opanowany, nie denerwuje się mimo okoliczności, które mogłyby wywołać u niego zdenerwowanie
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Stany psychiczne człowieka
emocje i uczucia -
antonimy: ktoś traci nerwy
nerwy puszczają komuś
-
- ktoś z trudem trzyma nerwy na wodzy
- ktoś ledwo trzyma nerwy na wodzy
-
[...] jak wybuchnę to łeb mi się trzęsie, kark sztywnieje, a uszy pulsują. Mogę wtedy wyrwać nos, odgryźć język, no tragedia. Ale trzymam nerwy na wodzy. Tego też nauczyła mnie telewizja i spotkanie z ukrytą kamerą.
źródło: NKJP: Katarzyna Kachel: Mam wstyd taki w sobie, Gazeta Krakowska, 2006-07-28
– Co chcesz zrobić, impotencie jeden? To był święty człowiek. Zostaw! Ludzie, nowy zwariował! – zawołała i zaczęła zmawiać modlitwy. Kolumb trzymał nerwy na wodzy. Przygryzł wargi, zawrócił po patefon i płyty. Nie chciał jej słuchać.
źródło: NKJP: Mariusz Sieniewicz: Rebelia, 2007
Nieprzyjaciele mają plazmę – powiedziałem spokojnie, trzymając nerwy na wodzy. – Jeden guzik, jeden niesłyszalny wybuch i nie ma Przyjaciół, nie ma zwierząt, nie ma ptaków, mięczaków, glist i drobnoustrojów, jest cmentarz natury.
źródło: NKJP: Henryk Rozpędowski: Charleston,
- On mnie oka wonczas mało nie wybił, w tamtej karczmie pod Brzegiem. To ja mu tera zębce wykopnę. - Zostaw, Sybek - warknął Kyrielejson. - Trzymaj nerwy na wodzy. Idź lepiej i sprawdź, co ów rycerz miał w jukach i kiesce.
źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Narrenturm, 2002
To temat rzeka wielokrotnie poruszany, ale wciąż aktualny i wywołujący nowe emocje. Takim emocjom - najczęściej niezdrowym - ulegają niestety ci, którzy z zawodowych względów powinni trzymać nerwy na wodzy.
źródło: NKJP: Mój „Dzienniczek Polski”, Dziennik Polski, 2003-10-24
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: trzymać