ktoś daje broń do ręki komuś
rzadziej ktoś daje oręż do ręki komuś
-
ktoś daje komuś argumenty lub środki do działania przeciwko komuś
-
- rzadziej ktoś daje oręż do ręki komuś
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich -
[...] biskupi stwierdzili, że liberalna krytyka Kościoła może doprowadzić do podobnych rezultatów, do jakich w przeszłości doprowadziły hitleryzm i stalinizm. Nie dziwię się pierwszej reakcji dziennikarzy, bo jest to fragment najbardziej bulwersujący. I chociaż biskupi nie wyprowadzają z tych słów żadnych praktycznych wniosków, to przecież są to słowa, które krzywdzą wielu ludzi dobrej woli, a dają broń do ręki politycznym cwaniakom.
źródło: NKJP: Roman Graczyk: Przymus czy wolny wybór?, Gazeta Wyborcza, 1993-05-10
[...] tłumaczyła dziennikarzom, że jest to konkurencja, która „rozrywa” rynek - konkurent „nadmierny” w przeciwieństwie do nieuczciwego nie zaniża co prawda cen, ale wprowadza na obcy rynek tyle swojego towaru, że rozkłada rodzimą produkcję kraju importera. Ta interpretacja daje krajowym producentom świetną broń do ręki - łatwo ich przecież rozłożyć, bo nie zwykli walczyć o klienta, za to chętnie będą się domagać akcji przeciw „rozrywaniu” , czyli wprowadzenia utrudnień dla importu.
źródło: NKJP: Danuta Zagrodzka: Rynek dla producenta, rachunek dla konsumenta, Gazeta Wyborcza, 1992-06-25
Ty wyciągasz z tego wnioski, że prowadzę tutaj jakąś krucjatę, że daję broń do ręki antyklerykałom, Ty próbujesz zrobić wrażenie [...], że moim celem jest walka z papieżem, Kościołem, chrześcijaństwem i Bogiem razem wziętymi.
źródło: NKJP: Internet
Najważniejsze jednak, że Shubin daje ewolucjonistom potężny oręż do ręki, bo o ile każdy jest w stanie wskazać podobieństwa między człowiekiem a szympansem, o tyle zrozumienie naszego pokrewieństwa z rybami czy bakteriami wykracza poza wyobraźnię przeciętnego człowieka.
źródło: NKJP: Jakub Gałka, Anna Kańtoch, Joanna Słupek, Mieszko B. Wandowicz, Konrad Wągrowski: Esensja czyta: Lato 2009, Esensja, 2009-11-08
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, pch; odmienny: dawaćodpowiednik aspektowy: ktoś dał broń do ręki komuś
-
+ ktoś daje broń do ręki komuś + KOMU