ślepy miecz

  • książk.  ktoś, kto robiąc coś złego, wykonuje tylko bezwolnie czyjeś rozkazy
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Relacje międzyludzkie

    określenia osób wchodzących w relacje międzyludzkie


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie

  • Ukraińcy nie pamiętają jednak, że akcja „Wisła” została nakazana przez Stalina, który nie chciał mieć Ukraińców po polskiej stronie sowieckiej granicy. Była dopełnieniem sowieckich przesiedleń Ukraińców z Polski do ZSRR. Żołnierze polskiego Wojska Ludowego byli ślepym mieczem w sowieckim ręku.

    źródło: NKJP: Jan Nowak-Jeziorański: Ukryta ręka?, Gazeta Wyborcza, 1997-07-22

    Prokurator [...] stwierdził, że dla prawidłowego przebiegu postępowania procesowego ważne jest, aby oprócz nich odpowiadały również przed sądem osoby, których sprawy wyłączono do odrębnego postępowania. - Ten proces ma odpowiedzieć, czy winny jest ślepy miecz, czy ręka, która nim kierowała - powiedział [...] pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych.

    źródło: NKJP: Przesłuchanie biegłych, Dziennik Polski, 1998-03-26

    - Jestem porażona faktem, że ludzki głód sprawiedliwości może być tak całkowicie podeptany i to właśnie, gdy chodzi o śmierć niewinnych ludzi. Ale okazuje się, że nie można nie tylko ukarać ślepego miecza, ale wcześniej nie można było ukarać ręki. Przecież uniewinniono zarówno generała [...], jak i dowódcę, który zadecydował o wprowadzeniu do akcji specoddziału z bronią palną.

    źródło: NKJP: Czy sprawiedliwości stało się zadość, Gazeta Wyborcza, 1997-11-22

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  ślepy ,  miecz 
    Zwykle lp
  • Od fragmentu utworu Kornela Ujejskiego "Chorał" (1847): "Ależ, o Panie! oni niewinni,/Choć naszą przyszłość cofnęli wstecz,/Inni szatani byli tam czynni;/O! rękę karaj, nie ślepy miecz!".

Data ostatniej modyfikacji: 07.03.2014