-
tak, że jest to zapisane, a nie tylko powiedziane
-
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Język
pisanie -
- informować, poinformować, powiadomić/powiadamiać, przedstawić, udzielić (odpowiedzi, zgody...), zawiadomić/zawiadamiać, zgłosić/zgłaszać; złożyć/składać; zawrzeć/zawierać (umowę); poprosić, prosić, zażądać; dać, przekazać/przekazywać; dostać, otrzymać; odpowiedzieć; wydać/wydawać coś na piśmie
-
Kukieła usiadł przy maszynie do pisania i wkręcił kartkę papieru. - Spiszemy wszystko i podpiszesz protokół. Wystraszył się. - Czy to musi być na piśmie? Wszystko powiedziałem. Można mnie sprawdzić. Ale podpisać? Nie chcę!
źródło: NKJP: Michał Bielecki: Dziewczyna z Banku Prowincjonalnego S. A., 1997
[...] jest prawie niemożliwe ustalenie jakichkolwiek wyraźnych zasad rozróżniania prawdziwych proroków od fałszywych. [...] Jako prawdziwi ostali się ostatecznie tylko ci nieliczni, których wypowiedzi zostały utrwalone na piśmie i zostały włączone do kanonu Starego Testamentu.
źródło: NKJP: Witold Tyloch: Dzieje ksiąg Starego Testamentu: szkice z krytyki biblijnej, 1981
Od decyzji i uchwał władz i organów koła osobie, której dotyczą, przysługuje odwołanie, które należy wnieść na piśmie w terminie 14 dni od daty ich doręczenia za pośrednictwem organu, który je wydał, do organu odwoławczego przewidzianego w statucie.
źródło: NKJP: Stanisław Godlewski: Vademecum myśliwego, 1955
-
typ frazy: fraza przysłówkowa
ndm