generał dywizji

  • wojsk.  osoba mająca stopień generalski w wojskach lądowych i lotniczych Wojska Polskiego, wyższy od stopnia generała brygady, niższy od generała broni
  • Jeżeli ciągu  generał dywizji  używamy w odniesieniu do kobiety, we wszystkich kontekstach może występować forma równokształtna z M. lp., a wyraz może przyłączać formy żeńskie czasownika i przymiotnika, np.  generał dywizji przyszła ,  spotkanie z nową generał dywizji, Anną Kowalską . Może też zostać zachowana odmiana i składnia charakterystyczna dla rzeczowników rodzaju m1, np.:  spotkanie z nowym generałem dywizji, Alicją Kowalską .

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    osoby związane z wojskiem i wojną

    • stopień generała dywizji
      awans na generała dywizji
    • zostać generałem dywizji; mianować kogoś generałem dywizji
  • Bitwa o Monte Cassino, zwana też bitwą o Rzym, rozegrała się w 1944 roku. Po kilku nieudanych operacjach alianckich w maju do walki wszedł 2. Korpus Polski pod dowództwem generała dywizji Władysława Andersa.

    źródło: NKJP: Rossa, Łyczakowski, P`ere-Lachaise..., Dziennik Polski, 2003-10-31

    Czterech wojskowych to: marszałek Piłsudski, generał dywizji Edward Śmigły-Rydz – ówczesny inspektor armii w Wilnie, generał brygady Daniel Konarzwski – ówczesny dowódca Okręgu Korpusu w Warszawie. To ustaliliśmy już poprzednio. Kim jest czwarty z siedzących oficerów?

    źródło: NKJP: S.Żagiel: Zapomniany marszałek, zapomniani oficerowie, Tygodnik Ciechanowski, 2005-07-25

    Na początku 1921 r. Sikorskiego uznawano powszechnie za jednego z najlepszych polskich generałów. W tej sytuacji nie dziwi to, że w marcu tego roku został szefem Sztabu Generalnego z jednoczesnym awansem na stopień generała dywizji.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 08.01.2003

    - Jeszcze w Bydgoszczy dowódca POW powiedział mi o zezwoleniu użycia broni - mówił w 1990 roku Stanisław Antos; wówczas generał dywizji w stanie spoczynku.

    źródło: NKJP: To był rozkaz przełożonych..., Dziennik Polski, 2000-12-15

    Obecnie stopnie generalskie ma 114 oficerów, w tym jeden generał broni (szef Sztabu Generalnego, najwyższy rangą i stanowiskiem wojskowy Tadeusz Wilecki), 15 generałów dywizji lub wiceadmirałów i 98 generałów brygady lub kontradmirałów (w większości mianowanych po 1989 r.).

    źródło: NKJP: Jerzy Szperkowicz: Generałowie: ramy do portretu, Gazeta Wyborcza, 1993-12-18

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m1, odmienny:  generał 
Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2011