rzymski katolik

  • członek Kościoła katolickiego obrządku rzymskiego
  • Współcześnie używane także ironicznie.

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    osoby związane z religią i kościołem


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    wyznania: zasady i prawdy wiary

    • zostać rzymskim katolikiem
  • Jestem katolik, rzymski katolik z dziada pradziada, szlachcic polski. Wierzę w Pana Jezusa, w opiekę Najświętszej Maryi Panny, we wszystko wierzę co mi dała religia i moja Polska kochana.

    źródło: NKJP: Andrzej Szczypiorski: Początek, 1986

    Ofiarami Birnbauma padali głównie ci, których najłatwiej było zastraszyć i najlepiej na nich się obłowić, żydowscy kupcy, jego dawni współwyznawcy. Dawni - bo Birnbaum pewnego dnia doszedł do konkluzji, iż korzystniej dlań będzie zostać rzymskim katolikiem; ochrzcił się przybierając imiona Józef, Mateusz.

    źródło: NKJP: Gdy kanalia czai się za rogiem, Dziennik Polski, 2002-12-07

    II Rzeczypospolita była przez cały okres międzywojenny państwem wielowyznaniowym. Niemal jedną trzecią część ludności stanowili niekatolicy (tradycyjnie najliczniejsi w Polsce). I tak według dwóch spisów powszechnych (1921 r. i 1931 r.) rzymskich katolików było 62,2% (64,8%) ogółu społeczeństwa, grekokatolików 11,9% (10,4%), prawosławnych 11% (11,8%), wyznawców religii mojżeszowej 10,9% [...].

    źródło: NKJP: Monika Motas-Piotrowska: Legalizacja związków wyznaniowych w Polsce, 1996

    Jednak zdaniem [...] organizacji broniącej praw człowieka, w ostatnich latach Pekin łagodzi prześladowania wobec rzymskich katolików. Polepszeniu uległy również relacje pomiędzy Chinami a Watykanem [...].

    źródło: NKJP: Katolicy w Chinach, Gazeta Wyborcza, 1996-12-04

    Rzymski katolik – ileż dodatnich znaków temu pojęciu towarzyszy! Polak szczery, patriota, katolik z prapradziada, a to i poczciwość, i staropolska gościnność, i kochajmy się, i sto lat, i strzemiennego.

    źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Ziemia Ulro, 1977

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m1, odmienny:  rzymski ,  katolik 
Data ostatniej modyfikacji: 27.09.2011