klęska urodzaju
-
nadmiar czegoś, który powoduje, że nie można w pełni wykorzystać tego, czego dotyczy nadwyżka
-
KATEGORIE FIZYCZNE
Ilość, liczby i liczenie
ogólne określenia ilości -
- klęska urodzaju jabłek, mieszkań, zboża
- prawdziwa klęska urodzaju
- mieć klęskę urodzaju
-
[...] słoneczna pogoda przyśpieszyła żniwa i spowodowała klęskę urodzaju [...]. W rezultacie rolnicy musieli godzinami wystawać w wielokilometrowych kolejkach przed elewatorami. Zdarzało się, że gospodarze jeździli na drugi koniec województwa, by znaleźć magazyn, który mógł jeszcze przyjąć jakieś zboże.
źródło: NKJP: most: Agencja obiecuje, Trybuna Śląska, 2003-06-06
[...] niestety, nie tylko w Polsce, lecz i na Zachodzie zaczęto zwiększać uprawy.
W roku 1992 i 1993 przyszła porzeczkowa klęska urodzaju - ceny gwałtownie spadły, a plantacje zaczęto karczować.źródło: NKJP: Piotr Piestrzyński, Kielce; Monika Dzierżyńska-Nowak: Prognoza specjalistów od ogrodnictwa, Gazeta Wyborcza, 1995-07-21
Klęska urodzaju - tak można było określić kilka ostatnich wieczorów czwartkowych. Stacje telewizyjne postanowiły bowiem większość interesujących seriali emitować niemal o tej samej porze, dzięki czemu Zagubieni pokrywali się z Gotowymi na wszystko, a Pitbull ledwie pozwalał na wciągnięcie się w perypetie Rodziny Soprano.
źródło: NKJP: Serialowa wymiana, Dziennik Polski, 2006-01-05
Od dwóch lat klęskę urodzaju przeżywa budownictwo apartamentowe. W domach gotowych często od ponad roku nadal można kupić apartament. Inwestorzy miękną: proponują ceny promocyjne, czyli po prostu obniżki, sprzedają mieszkania na raty, wynajmują.
źródło: NKJP: Urszula Szyperska: Ściany płaczu, Polityka, 2001-05-26
Rolnictwo i przemysł spożywczy sukcesywnie są niszczone przez klęski urodzaju. Niedawno z powodu nadwyżek wieprzowiny, z powodu dużej jej produkcji, niepotrzebnego importu i likwidacji eksportu straty ponieśli hodowcy trzody chlewnej, a kłopoty ma też przemysł mięsny.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 21.04.1999
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: klęska