-
2.
żart. mężczyzna nieznany mówiącemu -
- rzadziej gentleman
-
[dżentelmen] lub pot. [dżentelmen]
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Określenia fizyczności człowieka
płeć -
hiperonimy: mężczyzna
-
O swojej współpracy z Sitarzem nie wypowiada się zbyt pochlebnie. - Ten dżentelmen złamał wiele obietnic i zniszczył zaufanie, jakim go darzyłem. Sitarz wyjaśnia, że to Western był nielojalny, bo bez jego zgody zaczął kooperować z innymi polskimi firmami.
źródło: NKJP: Paweł Wrabec, Bujanie w obłokach, Polityka, 2003-11-01
Przeciętny kram w Buczkowicach polega na sprzedaży bezpośrednio z auta dostawczego. Na przykład sprzedaż cebulek, z których wyrasta później czerwona cebula (mniam, mniam), obsługiwało dwóch dżentelmenów. Jeden, trzeźwy, opalał się w naczepie, pilnował towaru oraz pełnił funkcję kierowcy. Drugi, kompletnie pijany (dużo pustych puszek po piwie walało się po ziemi), podawał i ważył cebulki na tradycyjnej wadze z ołowianymi ciężarkami.
źródło: NKJP: Agata Passent: Kura z jajami, 2005
Tak więc nie odtajanymi samochodami ruszają dżentelmeni w czapkach i jesionkach, damy w kożuchach i kozakach, a ja zastanawiam się, czy wiedzą, co czynią. Ciężkie płaszcze krępują ruchy (ręka w rękawie skraca się zdecydowanie), czapka nie pozwala usłyszeć złej pracy silnika, zimno przenosi się z oblodzonych rękawic na ręce, które nie czują dobrze kierownicy. Stąd już tylko krok do wypadku.
źródło: NKJP: Szkoła jazdy, Gazeta Wyborcza, 1993-03-05
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m1
liczba pojedyncza liczba mnoga M. dżentelmen
dżentelmeni
ndepr dżentelmeny
depr D. dżentelmena
dżentelmenów
C. dżentelmenowi
dżentelmenom
B. dżentelmena
dżentelmenów
N. dżentelmenem
dżentelmenami
Ms. dżentelmenie
dżentelmenach
W. dżentelmenie
dżentelmeni
ndepr dżentelmeny
depr -
ang. gentleman