-
1.
fiz. stan ciała, w którym środek ciężkości położony jest wyżej niż punkt podparcia, co powoduje, że przy odchyleniu ciała porusza się ono przez jakiś czas -
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
ruch i spoczynek -
sprzeczne: równowaga stała
-
- faza, granica, stan równowagi chwiejnej
-
Marek B. odpowiadał za to, że nadzorując budowę nie zapewnił jej prowadzenia zgodnie z przepisami, zaś Leszek A. - niewystarczająco zabezpieczył stawianą konstrukcję, będącą w fazie równowagi chwiejnej. Przy silniejszym podmuchu wiatru cały ciężar o wadze kilku ton runął na ziemię.
źródło: NKJP: (W): Runęła konstrukcja, Wieczór Trójmiasta, 2011
Tak samo zresztą systemy „myszołapkowe”, a więc działające na skutek mechanicznego wstrząsu elementu znajdującego się na granicy równowagi chwiejnej mogą reagować na przypadkowe stuknięcia łodzi i dlatego należy je na tego rodzaju impulsy uodpornić.
źródło: NKJP: Zabezpieczenie łodzi. Rozwiązanie zadania nr 10, Młody Technik, 1971
Gdy jednak środek ciężkości jest położony powyżej środka wyporu, każdy przechył wywołuje powstanie momentu sił przewracającego ciało i utratę stateczności, a więc w pozycji pływania jest ono w równowadze chwiejnej.
źródło: NKJP: Krzysztof Wojciech Książyński: Hydraulika zestawienie pojęć i wzorów stosowanych w budownictwie: podręcznik dla studentów wyższych szkół technicznych, 2000
Dla rozważanej symetrycznej cząsteczki XY 2 trajektoria SS jest stabilna, ale tylko w sensie równowagi chwiejnej - najmniejsze wytrącenie kulki z tej prostej doprowadzi do podobnie skomplikowanego ruchu.
źródło: NKJP: Paweł Kowalczyk: Fizyka cząsteczek: energie i widma, 2000
Postawę cechuje więc równowaga chwiejna. Utrzymanie postawy pionowej jest możliwe dzięki stabilizacji złożonej - czynnej i biernej.
źródło: NKJP: Aleksander Bator, Tadeusz Kasperczyk: Trening zdrowotny z elementami fizjoterapii, 2000
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: równowaga , chwiejna
Zwykle lp