coś pękło
-
emocje, które ktoś odczuwał lub które były związane z daną sytuacją, nasiliły się już w tak przesadny sposób, że nie można było ich dłużej znosić tak, jak do tej pory i doszło do pewnego załamania, wybuchu, przełomu czy też przemiany
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Stany psychiczne człowieka
emocje i uczucia -
- coś pękło w człowieku; w rodzinie, w związku; w drużynie; w sercu
-
W Kasi coś pękło podczas tamtej lekcji, co pozwoliło jej w końcu przemówić, wykrzyczeć, co tak bardzo ją boli i sprawia, że nienawidzi wszystkich, łącznie ze sobą.
źródło: NKJP: Wychowawca, 2010-02
Poszedłem do księdza Marka. Znał mnie, więc pomyślał, że przyszedłem pożyczyć pieniądze na wódkę. A ja chciałem się wyspowiadać. Zdębiał. Odbyłem spowiedź z całego życia. Karina też. Wtedy coś pękło. Po spowiedzi zaczęliśmy się cieszyć, tulić, skakać. Poczuliśmy się prawdziwą jednością.
źródło: NKJP: Głos Ojca Pio, 2000
W Holandii coś pękło. W społeczeństwie, które dotąd uchodziło za wzór otwartości i tolerancji, zaczyna się wojna domowa z muzułmanami.
źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Dość poprawności, Polityka, 2004-11-20
Nieustanny teatr - niewinne spojrzenie, płacz, gniew, krzyk, wyzwiska, groźby. Po kilku miesiącach na „pieszym” nic już nie może człowieka zdziwić, a nerwy napięte są do granic możliwości, nie wiadomo, kiedy coś pęknie. Dlatego stosuje się rotację, nieustanną. Gdyby nie rotacja, celnicy z „pieszego” trafialiby wprost do psychiatry.
źródło: NKJP: Granica wytrzymałości, Dziennik Polski, 2003-05-23
W Riali coś pękło. Wszystkie upiorne przeżycia, miłość, a potem niespodziewana śmierć ukochanego, strach, nadzieja nagle zmieszały się i przekuły w imponującą wściekłość.
źródło: NKJP: Iwona Surmik: Ostatni smok, 2005
-
typ frazy: fraza zdaniowa
dk, odmienny: pękłoodpowiednik aspektowy: coś pęka w kimś/czymś
-
+ coś pękło + (w KIM/CZYM)