ktoś/coś wywrócił/wywróciło na nice coś
ktoś/coś przewrócił/przewróciło na nice coś
-
książk. ktoś zmienił lub coś zmieniło coś radykalnie
-
- ktoś/coś obrócił/obróciło na nice coś
- ktoś/coś przewrócił/przewróciło na nice coś
-
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
jakość i intensywność -
Problem jednak w tym, że zamiast kontynuować bardzo dobry kierunek obrany wcześniej, Kosik wywrócił wszystko na nice. O ile przygody Allena jeszcze miały coś wspólnego z hard SF czy może szerzej z fantastyką w tzw. starym stylu, o tyle historia Jareda – bohatera drugiej mikropowieści – to już prawie-że czysty cyberpunk.
źródło: NKJP: Jakub Gałka: Planeta czerwona od krwi, Esensja, 2009-09-08
Dzieło Montaigne'a mimo swego niestrudzenie głoszonego konserwatyzmu jest jedną z najbardziej rewolucyjnych książek. Uczynić sobie zabawkę z tego, by przebiec okiem wszystkie wiary, prawa i obyczaje, wywrócić je na nice [...] to sztuka, na którą nie każdy zdobędzie się z równą pogodą ducha.
źródło: NKJP: Józef Hen: Ja, Michał z Montaigne?, 2009
[...] „widnokrąg” życia raczej niewielki [...]. Ale czas raczej niezwykły. Postacią ojca (oficera i buchaltera) zakotwiczony jeszcze w dwudziestoleciu, zamknięty zaś kolejno trzema zatrzaskami: okupacją, przejściem Armii Czerwonej, komunizacją [...]. Co tu gadać: to widnokrąg kataklizmów, które przewróciły Polskę na nice.
źródło: NKJP: Jan Błoński: Prawdomówny widnokrąg, Gazeta Wyborcza, 1997-11-07
Co tu się dzieje? Zupełnie niespodziewanie obejrzał makabryczną scenę, która obróciła na nice całe jego poglądy na temat supermutantów.
źródło: Internet: testowea123.fora.pl
[...] oto już całe jego życie obrócone jest na nice, już jedzie człowiek na koniec świata, może - na wieki wieczne. Chłop pańszczyźniany rzadko zmieniał miejsce więcej niż raz w życiu, najczęściej - gdzie się narodził, tam też umierał.
źródło: NKJP: Aleksander Sołżenicyn: Archipelag Gułag, 1977
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, pch; odmienny: wywrócićodpowiednik aspektowy: ktoś/coś wywraca na nice coś