-
1.
fiz. stan ciała, w którym środek ciężkości położony jest w najniższym możliwym punkcie, co powoduje, że po odchyleniu ciało wraca do pierwotnego położenia -
- równowaga trwała
-
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
ruch i spoczynek -
sprzeczne: równowaga chwiejna
-
- stan równowagi stałej
-
Z punktu widzenia mechaniki, kręgosłup lędźwiowy zajmuje tak znaczące miejsce, gdyż właśnie w jego obrębie znajduje się środek ciężkości ciała. Ptaki też są dwunożne, jednak ich środek ciężkości leży dużo niżej – dlatego mają one równowagę stałą i z tego powodu mogą nawet spać stojąc, bez podpierania się.
źródło: NKJP: M. Miszkiel: Lędźwie, Dziennik Łódzki, 2005-04-23
Na głowie miał czarny kaszkiet, a na tym kaszkiecie podłużną wanienkę z lodami, okręconą po wierzchu płótnem tego samego koloru, co jego koszula. Szedł wyprężony jak struna, rzadko tylko podtrzymując ręką ciężką wanienką, którą z godną podziwu zręcznością, utrzymywał w równowadze stałej.
źródło: NKJP: Stanisław Milewski: Intymne życie niegdysiejszej Warszawy, 2008
W pierwszym przypadku ma miejsce równowaga trwała – podczas przechyłu powstaje moment sił przywracający położenie równowagi. Gdy jednak środek ciężkości jest położony powyżej środka wyporu, każdy przechył wywołuje powstanie momentu sił przewracającego ciało i utratę stateczności [...].
źródło: NKJP: Krzysztof Wojciech Książyński: Hydraulika zestawienie pojęć i wzorów stosowanych w budownictwie: podręcznik dla studentów wyższych szkół technicznych, 2000
Z punktu widzenia mechaniki każde ciało dąży do stanu równowagi trwałej, co jest identyczne ze stanem minimalnej energii, na przykład potencjalnej plus kinetycznej.
źródło: NKJP: Leon Zawadzki: O tym..., 1998
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: równowaga , stała
Zwykle lp