umowa o dzieło
-
praw. umowa, w której jedna ze stron - wykonawca - zobowiązuje się do wykonania dzieła, materialnego lub niematerialnego, ale dającego się utrwalić, zgodnego z zapotrzebowaniem zamawiającego, i po wykonaniu tego dzieła otrzymuje ustalone wynagrodzenie
-
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
organizacja i hierarchia w pracy, stosunki służbowe
CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
Prawo i łamanie prawa
regulacje prawne -
- dochód z umowy o dzieło
- podpisać/podpisywać, zawrzeć/zawierać; wykonać/wykonywać umowę o dzieło
pracować; zatrudnić/zatrudniać na umowę o dzieło
-
Warto podpisać umowę o dzieło. W niej istotny jest osiągnięty przez wykonawcę efekt. Tapicer zobowiązuje się do wykonania dzieła, a wasza Czytelniczka - do zapłaty za łóżko. Wykonawca jest odpowiedzialny za jakość łóżka, aby posiadało wszystkie właściwości oznaczone w umowie.
źródło: NKJP: (mona): Przydałaby się łóżkowa umowa, Dziennik Bałtycki, 2005-02-01
Markowi K. zarzucono, że od października 1999 do lutego 2001 polecał sporządzać fikcyjne umowy o dzieło i umowy zlecenia z osobami fizycznymi na rachunek APE za prace wykonane w jego prywatnych nieruchomościach.
źródło: NKJP: (DG): Aresztowany były prezes Funduszu Ochrony Środowiska, Express Ilustrowany, 2004-02-11
W wypadku umowy o dzieło zobowiązujesz się do wykonania konkretnej rzeczy, np. opracowania raportu, uszycia spódnicy, napisania artykułu. Umowa ulega rozwiązaniu wtedy, kiedy dzieło zostanie wykonane, a ty dostaniesz zapłatę.
źródło: NKJP: ol: Umowa z pracodawcą - przegląd paragrafów, Dlaczego?, 2009-09-25
Przebywał u nas, jak się rzekło, jako samodzielny rzemieślnik, nie był pracownikiem fabryki. Podpisał ze Starym umowę o dzieło.
źródło: NKJP: Zbigniew Raszewski: Raptularz (1965-67), 1967
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: umowa