-
2.
osoba wyróżniająca się spośród innych szczególną brzydotą -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Określenia fizyczności człowieka
wygląd -
- ohydny potwór
- być potworem
- co za potwór!
-
Nie byłam wtedy takim potworem - tłumaczyła się Wanda. - Wyglądałam jak każda dziewczyna. I rzeczywiście. Nigdy by jej Ewelina na fotografii nie rozpoznała.
źródło: NKJP: Maria Nurowska: Panny i wdowy: zdrada, 1991
Jasne, nikt nie chce wyglądać na potwora, w dodatku niemodnego, ale ja nie przeskoczę tej poprzeczki czterdzieści pięć kilo wzwyż i sobie nie życzę na mieście plakatów korygujących.
źródło: NKJP: Manuela Gretkowska: Europejka, 2004
Obrastałam w tłuszcz, udając, że tego nie widzę, przekonana, że jeśli tylko zechcę, to schudnę. [...] Aż kiedyś ktoś zrobił mi zdjęcie - zobaczyłam na nim potwora!
źródło: NKJP: Katarzyna Montgomery: Schudnąć może każdy, Gazeta Wyborcza, 1996-05-22
Bezustanne zwracanie uwagi na brzydotę jego ciała wywołało niskie poczucie własnej wartości, przekonanie, że jest ohydnym potworem i nie pasuje do normalnego świata. „Mam wielki garb i brzydką twarz. Jestem potwór, ohydny potwór...”.
źródło: Internet
-
część mowy: rzeczownik
rodzaj gramatyczny: m2
liczba pojedyncza liczba mnoga M. potwór
potwory
D. potwora
potworów
C. potworowi
potworom
B. potwora
potwory
N. potworem
potworami
Ms. potworze
potworach
W. potworze
potwory
-
Wcześniejsze potwora , kontynuujące płn. psł. *potvora 'twór, wytwór; stwór, stworzenie, żywa istota; coś przetworzonego, przekształconego, dziwacznego, monstrum', rzeczownik odczasownikowy od przedrostkowego *potvoriti w dwóch znaczeniach: 'utworzyć, stworzyć' i 'przetworzyć, przekształcić, zmienić'; zob. tworzyć