znak jakości

  • certyfikat gwarantujący, że dany produkt spełnia normy jakości i inne wymagania stawiane przez organ uprawniony do oceniania produktów, mający graficzną postać zwykle litery Q lub cyfry 1 umieszczanych na towarach
  • Używane w nazwach własnych, np.  Śląski Znak Jakości ,  Biuro Znaku Jakości .

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Biznes

    funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw

  • Otrzymanie znaku jakości nie jest bynajmniej rzeczą łatwą. Dotychczas żaden z naszych wyrobów nie otrzymał jeszcze znaku klasy światowej. Pierwsze znaki z „jedynką” dostało: 6 gatunków makaronu wyrabianego przez „Społem”.

    źródło: NKJP: Znaki: Q1, Przekrój, 1960

    Produkty mające silną markę można uznać za posiadające określony zasób „kapitału” tym wyższy, im wyższa jest lojalność, świadomość, postrzegana jakość, silne skojarzenia, utożsamiane z marką wartości w postaci np. patentów, znaków jakości itp.

    źródło: NKJP: Agnieszka Smalec: Polskie marki w opinii konsumentów, 2008

    Narciarze nie muszą tutaj oczekiwać w kolejce na wjazd. 3.5 tys. starannie przygotowanych nartostrad sprawia, że nieczęsto zdarza się zjeżdżać tą samą trasą. W Tyrolu po raz pierwszy wprowadzono znak jakości dla tras alpejskich i biegowych, przyznawany według surowych kryteriów.

    źródło: NKJP: Anna Nalewajska: Turystyka, Życie Warszawy, 2002

    Przykładowo można podać, że Kombinat „Podhale” produkuje 57 wzorów ze znakiem jakości Q„ i 174 wzory ze znakiem jakości ”1„ i jest pierwszym zakładem, który w branży obuwniczej uzyskał na swój wyrób w 1977 r. znak jakości Q.

    źródło: NKJP: Stanisław Mach: Krytyka i co dalej?..., Polityka, 1980

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  znak 
Data ostatniej modyfikacji: 12.12.2018