ktoś przeciąga strunę

  • książk.  ktoś przekracza dopuszczalną miarę zachowania się lub działania w danej sytuacji
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    zachowania i wyrażenia nieakceptowane społecznie

  • W oczach Indian byłem nazbyt uparty. Wzrastało wśród ludzi zniecierpliwienie skierowane przeciwko mnie. Znowu zrobiła się bezpłodne zamieszanie i czułem, że tracę grunt pod nogami. Arnak patrzył na mnie z nie ukrywaną troską. Czyżbym przeciągał strunę?

    źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Orinoko, 1957

    Jako szef jest spokojny, grzeczny, miły i wyrozumiały, choć nie lubi, gdy ktoś przeciąga strunę. Nie kierują nim namiętności, lecz zdrowy rozsądek i trzeźwe poglądy.

    źródło: NKJP: Henryk Rekus: Astrologia Genesis, 2007

    Nie jest prawdą, [...] że w Niemczech odwrócono się od Solidarności, nawet jeśli wielu polityków obawiało się, że Polacy przeciągają strunę. Dyscyplina strajku w 1980 r., wytrwałość w stanie wojennym, a następnie Okrągły Stół budziły podziw jako przykład nowoczesnego ruchu opozycyjnego, właśnie nie wpadającego w logikę samoniszczącego powstania.

    źródło: NKJP: Adam Krzemiński: Jak nas widzą?, Polityka, 2005-10-08

    Nawet jeśli masz wyrozumiałych szefów, nie przeciągaj struny. Być może nikt nie zrobi ci awantury o to, że od czasu do czasu wymkniesz się na kwadrans przed końcem pracy, ale notoryczne wyprzedzanie wszystkich w drzwiach wyjściowych stawia twój profesjonalizm pod znakiem zapytania.

    źródło: NKJP: Bądź miła w biurze, Comopolitan, 1998-11

    Może to również oznaczać, że osoba, do której dzwonimy po prostu nie chce podnieść słuchawki, więc nie ma co przeciągać struny. Dłuższe dzwonienie może świadczyć o braku znajomości zasad dobrego wychowania.

    źródło: NKJP: Sławomir Dąblewski: Savoir-vivre przy słuchawce, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2004-08-24

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny:  przeciągać 

    odpowiednik aspektowy: ktoś przeciągnął strunę

Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2015