ktoś/coś nie pozostawił/pozostawiło wątpliwości
-
ktoś sprawił lub coś sprawiło, że to, o czym mowa, można było uznać za pewne i bezdyskusyjne
-
KATEGORIE FIZYCZNE
Cechy i właściwości materii
jakość i intensywność -
- autor, reżyser; czyjś ton nie pozostawił wątpliwości; treść czegoś; odpowiedź, czyjaś wypowiedź nie pozostawiła wątpliwości; badania, sondaże, wyniki badań nie pozostawiły wątpliwości
-
Francuzki nie pozostawiły wątpliwości, której drużynie należy się miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. Po trwającym niespełna godzinę pojedynku, Cannes pokonał Naftę 3:0.
źródło: NKJP: Gazeta Poznańska, 2002-02-22
Wyizolowane wcześniej geny wirusa z 1918 r. połączyli ze współczesnym wirusem ptasiej grypy H5N1. Następnie zainfekowali nim myszy, by sprawdzić, jak jest groźny. Rezultat nie pozostawił wątpliwości - w ciągu 3 do 5 dni wirus zabił zdrowe gryzonie.
źródło: NKJP: Marcin Rotkiewicz: Zabójcza influenza, Polityka, 2005-10-29
Przemówienie Horna nie pozostawiło wątpliwości, że posiadający w parlamencie absolutną większość socjaliści mają poczucie swojej siły, a ich - jak to określił Horn - „małżeństwo z rozsądku” z liberałami zostało zawarte ze względów taktycznych.
źródło: NKJP: Gazeta Wyborcza, 1994-10-10
Postąpił jeszcze dwa kroki, by stanąć bliżej króla i nie pozostawić wątpliwości, że pozdrawia tylko i wyłącznie jego.
źródło: NKJP: Ewa Białołęcka: Piołun i miód. Kroniki Drugiego Kręgu. Księga III, 2003
Angielski specjalista już w tytule artykułu „How poor is China?” (Jak ubogie są Chiny?) nie pozostawił wątpliwości co do swego stanowiska.
źródło: NKJP: Grzegorz Jaszuński: Hongkong dla Chin?, 1997
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: pozostawićodpowiednik aspektowy: ktoś/coś nie pozostawia wątpliwości
-
+ ktoś/coś nie pozostawił/pozostawiło wątpliwości + że ZDANIE | ZDANIE PYTAJNOZALEŻNE+ ktoś/coś nie pozostawił/pozostawiło wątpliwości + co do CZEGO+ ktoś/coś nie pozostawił/pozostawiło wątpliwości + MOWA WPROST