pan i władca
-
ironicznie lub żartobliwie o mężczyźnie - czyimś mężu lub partnerze - jako osobie o pozycji nadrzędnej i decydującej w stosunku do kobiety
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia osób wchodzących w relacje międzyludzkie -
Jeszcze nie tak dawno kobieta była całkowicie uzależniona od mężczyzny. Dotyczyło to nie tylko finansów, ale zakresu obowiązków, życia rodzinnego i seksu. Pan i władca decydował o wszystkim, bo to on zarabiał pieniądze.
źródło: NKJP: Miłość i pieniądze, Cosmopolitan, 2000-02
„Lepiej żyć samemu z godnością niż z niekochającą inną osobą bez godności”. - Cudowne, ale tak może powiedzieć znana, sławna, niezależna kobieta, a nie Kowalska obarczona gromadą dzieci, uzależniona finansowo od pana i władcy. Tutaj nie ma miejsca na godność.
źródło: NKJP: A.B.: Ryzyko bycia szczęśliwą, Wieści Podwarszawskie, 2003-10-05
Zamiast zachować się jak żony owych Scytów, które na spotkanie powracających z trzydziestoletniej grabieżczej wyprawy mężów wysłały armię wyzwolonych przez siebie niewolników [...], wolała czekać, aż pan i władca, jeszcze pachnący perfumami Kalipso, wróci w rodzinne pielesze!
źródło: NKJP: Ewa Cechnicka: Znak Anny, 1997
[...] wpojono we mnie przekonanie, że stworzona jestem na to, by być żoną i matką, ale przede wszystkim tą pierwszą. Z tym nierozerwalnie łączył się drugi pewnik, że dobra żona musi widzieć w swym mężu pana i władcę, którego choćby najbłahsze zajęcie czy najgłupsze zainteresowanie wywołać powinno jak najżywszą reakcję z jej strony.
źródło: NKJP: Hanna Samson: Miłość reaktywacja, 2004
Nie facet z raju popadł w kłopot, tylko współcześni Adamowie, pokolenie mężczyzn strącone z piedestału panów i władców. Przywykli do tej roli, grali ją lepiej czy gorzej, a dziś ten odwieczny skrypt podeptały wysokie obcasy.
źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Adam z Edenu, Polityka, 2002-12-21
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
m1, odmienny: pan , władca