-
1.
pot. komuś udaje się skutecznie lub skutecznie i terminowo, a nawet przed wyznaczonym terminem, wykonać to, co miał zrobić -
CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA
Praca
organizacja i hierarchia w pracy, stosunki służbowe -
antonimy: ktoś jest do tyłu
-
- ktoś jest do przodu z egzaminami, z pracą
-
Trochę przerażająca jest wizja aż trzech egzaminów w pierwszej zimowej sesji, ale skoro tyle poprzednich roczników dawało sobie z tym radę, to dlaczego nie my? Póki co jestem „raczej do przodu” ze wszystkimi przedmiotami, staram się przygotowywać na bieżąco, co niestety nie pozostawia prawie wcale czasu na rozrywkę.
źródło: NKJP: Jarosław Bożyk, Redakcyjna sonda „Kroniki”. Po pierwszym semestrze, KRONIKA - pismo Uniwersytetu Łódzkiego, 2005-12
Sala będzie oddana z pierwszym dzwonkiem nowego roku szkolnego, ale roboty wykończeniowe powinny zakończyć się wcześniej. – Ale i tak jesteśmy do przodu, bo na budowanie sali mieliśmy czas do 2010 roku [...].
źródło: NKJP: (kaz): Z gmin powiatu piotrkowskiego, Dziennik Łódzki, 2007-02-09
Postrzegam zakończoną rekultywację jako pewien sukces. Udało się odpompować 70 tysięcy metrów sześciennych cieczy [...]. Jesteśmy do przodu – wyjaśnia.
źródło: NKJP: (LID): Proces trzeba rozpoczynać od nowa, Gazeta Krakowska, 2005-12-14
Takie mecze chce się naprawdę oglądać. Po prostu zatyka dech w piersiach. Wierzę w naszą drużynę, że w niedzielę też wygra, może nie takim stosunkiem bramek, ale na pewno będzie do przodu. Udowodnili nam, że potrafią walczyć.
źródło: NKJP: Bartosz Karcz: Pomocna dłoń łodzian, Gazeta Krakowska, 2005-11-24
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: być -
+ ktoś jest do przodu + (z CZYM)