ktoś uderzył w jakiś ton
ktoś uderzył w jakieś tony
-
ktoś nadał emocjonalny charakter swojej wypowiedzi poprzez sformułowania mające na celu wzbudzić określone emocje u odbiorcy
-
- ktoś uderzył w jakąś nutę
- ktoś uderzył w jakieś tony
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Stany psychiczne człowieka
zachowania emocjonalne -
- ktoś uderzył w błagalny, patriotyczny, triumfalny, wysoki ton
-
Uwierzyli w to, Aleksandrze – Wiktor uderzył nagle w ton podniosły. – Uwierzyli w to, co ty piszesz, i chcą, żeby wszystko się spełniło. Jota w jotę, tak jak jest napisane w Ewangelii. I ty musisz być przy tym obecny, Aleksandrze.
źródło: NKJP: Włodzimierz Pawluczuk: Judasz, 2004
Oczy świeciły mu się diablo bystrą inteligencją, ale wygląd miał sprośnego cynika, a na jego gębie malowała się bezczelność i żałosna prośba. Od razu uderzył w najwyższy ton i zaczął mi kadzić pod niebiosa samymi superlatywami, żem najpiękniejszy, najsilniejszy, najbogatszy, najmędrszy, a moja obecność tu jest chwałą i sławą dla kraju...
źródło: NKJP: Arkady Fiedler: Nowa przygoda: Gwinea, 1962
Nazajutrz po wygranej 3:0 z Polakami szwedzkie media uderzyły w triumfalny ton. Nikt tu nie dopuszcza myśli, że Szwedzi mogą nie awansować do finałów mistrzostw Europy bezpośrednio, jako zwycięzcy eliminacyjnej grupy IV.
źródło: NKJP: Bogusłąw Kukuć: Szwedzi już pewni awansu, Dziennik Łódzki, 2003-06-13
Pragnę, aby przyrzeczenie, które złożycie było dla was święte, aby ideały wyznawane przez światłego monarchę - pokój, prawda, sprawiedliwość - stały się waszymi ideałami - uderzyła w wysokie tony J. Kruk.
źródło: NKJP: (PK): Otrzęsiny teoretycznie, Dziennik Polski, 2005-09-19
Telewizja publiczna postanowiła uderzyć w polską nutę sentymentalną i zdjęła z półek stare seriale. Niezmiennie kultowego „Kapitana Klossa” (dzięki temu rodzice będą mogli z dziećmi prowadzić dialogi typu: Najlepsze kasztany… Zuzanna lubi je tylko jesienią) i równie niezniszczalnych „Czterech pancernych”.
źródło: NKJP: Mariola Woszkowska: Szklana pogoda, Trybuna Śląska, 2001-07-04
-
typ frazy: fraza czasownikowa
dk, npch; odmienny: uderzyćodpowiednik aspektowy: ktoś uderza w jakiś ton