W szkole unikaliśmy tego tematu, zdawaliśmy sobie sprawę jak zbrodniczym systemem jest komunizm. To co mówili o Katyniu w szkole jednym uchem wpuszczałem, a drugim wypuszczałem. Nie wierzyłem w winę Niemców. Bo tuż po wojnie dotarło do nas niemieckie opracowanie, w którym opisano mord katyński, wskazując na winę Sowietów.
źródło: NKJP: Wawrzyniec Mocny: Zamordowanego przez NKWD policjanta rodzina szukała prawie pół wieku, Gazeta Tczewska, 2008-02-02
Anna Musionek, polonistka z tej samej szkoły w Zębie, [...] zauważyła, że komunikat: dozwala się mówić tylko po polsku - dzieci wpuszczają jednym uchem, a wypuszczają drugim. Kłopoty zaczynają się w drugim semestrze klasy IV, kiedy użycie w wypracowaniu słowa gwarowego obniża ocenę o pół stopnia (na równi z błędem ortograficznym).
źródło: NKJP: Sposób, Polityka, 2006-07-01
[...] cały czas coś paplała, raczej bez większego sensu. Tak w każdym razie wówczas odebrał to Jacek, jednym uchem wpuszczając, a drugim wypuszczając opowieści o mężu, który jest „duży, silny i kochany [...]”.
źródło: NKJP: Ewa Kozierkiewicz-Widermańska: Gach na słomiance, Detektyw, 1999-02
[...] pobyt w lesie, kompletnie uodpornił go na niesmaczne dowcipy i kawały przy posiłku, już nic nie mogło obrzydzić mu jedzenia, po prostu nie odbierał tego, co mówiono, albo jak się to mówi, jednym uchem słuchał, a drugim wypuszczał.
źródło: NKJP: Andrzej Anonimus: Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak, 1999
[...] słuchaj jednym uchem a wypuszczaj drugim i rób po swojemu. [...]. Przecież dobrze wiesz, że dziecko w tym wieku jeszcze potrzebuje posiłku w nocy i nie ma w tym nic dziwnego.