grupa ryzyka
grupa wysokiego ryzyka
-
ogół takich osób, które z powodu różnych czynników są bardziej niż inni narażone na uzależnienia lub zapadnięcie na jakąś chorobę
-
- grupa podwyższonego ryzyka
- grupa wysokiego ryzyka
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
rodzaje chorób
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA
Choroby i ich leczenie
uzależnienia -
- dzieci, kobiety, osoby, pracownicy,... z grupy ryzyka
- należeć do grupy ryzyka
być w grupie ryzyka
-
Mammograf używany powszechnie w diagnostyce tego typu chorób pomaga wykryć nowotwór w zarodku i dlatego w cywilizowanym świecie u kobiet z grupy ryzyka, m.in. tych po 35 roku życia badania profilaktyczne przeprowadza się regularnie, zaś stwierdzone nowotwory we wczesnym stadium leczy się dużo mniej brutalnie (bez amputacji piersi) i ze znacznym powodzeniem.
źródło: NKJP: K.C.: Z potrzeby serca, Wieści Podwarszawskie, 1998
Szczególnie narażone na zachowania samobójcze są osoby, które mają słabą kontrolę impulsów - nie umieją objąć refleksją tego, co się dzieje, a na wszystko reagują bardzo impulsywnie. Szukając metod zredukowania napięcia mogą posunąć się do samobójstwa. Druga grupa ryzyka to osoby, które mają mało do stracenia. Nie mają rodziny, przyjaciół, bliskich, czyli tego, co ich utrzymuje przy życiu.
źródło: NKJP: Nie chcę tak żyć, Cosmopolitan, 1998
Ewa Piasek, nauczycielka matematyki w prowadzonej przez Tannenhof szkole dla byłych narkomanów, szacuje liczbę bezdomnych i bezrobotnych młodych Polaków w Berlinie na kilka tysięcy osób. To grupa ryzyka - zagrożeni narkomanią, prostytucją i przestępczością.
źródło: NKJP: Marcin Kołodziejczyk: Lumpenimigracja, Polityka, 2007-01-13
Prenatalne badania inwazyjne, kiedy lekarz pobiera próbkę pochodzącą od płodu, nakłuwając powłoki brzuszne matki, macicę i otaczającą
płód błonę owodni, robi się rzadko - tylko kobietom z grup ryzyka.źródło: NKJP: Internet
Oczywiście ten program nie zastąpi stałych, systematycznych działań profilaktycznych wobec dzieci od najmłodszych lat. Ten program jest skierowany do grup wysokiego ryzyka, dzieci zagrożonych próchnicą. Jest on uzupełnieniem stałych działań profilaktycznych.
źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 22.04.1999
Można zaszczepić się nawet wtedy, jeżeli rozpocznie się epidemia. Jednak osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić przed sezonem grypowym, ze względu na to, że ich system immunologiczny jest osłabiony i najdrobniejsza infekcja grypowa może spowodować zaostrzenie choroby.
źródło: NKJP: Agata Pustułka: Sprytny wirus, Trybuna Śląska, 2001-11-30
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: grupa