coś dochodzi do skutku

  • coś zostaje zrealizowane
  • ATEMATYCZNY

    • koncert, spektakl; wyjazd; impreza; wycieczka, wyprawa; transakcja, umowa; spotkanie; widowisko dochodzi do skutku
  • [...] na Bali nie mówi się ludziom rzeczy przykrych, trudnych, nikt nikomu nie odmawia. Zero asertywności. Lepiej się uprzejmie uśmiechać, zgadzać, kręcić, mówić nie wprost, nawalać. Na dziesięć umówionych tu spotkań jedno dochodzi do skutku. Co za udręka dla reportera! Ludzie mają w nosie, że ktoś na nich czeka, że podjęli się jakiegoś zobowiązania, coś obiecali.

    źródło: NKJP: Wojciech Tochman: Córeńka, 2005

    Planuje się likwidację etatów, a grupa najwybitniejszych warszawskich śpiewaków od czterech lat jest pozbawiona możliwości występów na scenie, ponieważ angażuje się śpiewaków z innych państw, co powoduje bardzo wysoki wzrost kosztów przedstawień. Przedstawienia te często nie dochodzą do skutku, bo śpiewacy na przykład nie przyjeżdżają na czas do warszawskiej opery.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie z 13. posiedzenia Senatu RP w dniu 10 kwietnia 2002 r.

    Wydaje się, że wszelkie nadzieje na karierę w Stanach Zjednoczonych zostały właśnie pogrzebane. Chwilę później jednak sytuacja diametralnie się zmienia. Złość widzów kieruje się w stronę sowieckich oficjeli, którzy – obrzucani papierowymi kulkami i obelgami – opuszczają salę. Koncert dochodzi do skutku i jest wielkim artystycznym sukcesem Siergieja.

    źródło: NKJP: Esensja, 2008-10

    Włosi postawili zaporową cenę: 200 tys. USD. Ani TVP, ani Wizja, ani Canal + nie chciały tak drogo zapłacić. Praktyka uczy, że w podobnych warunkach w ostatniej chwili ktoś ustępował i transmisje jednak dochodziły do skutku. Niestety, tym razem na to się nie zanosi.

    źródło: NKJP: Dziennik Polski, 1999-08-12

    Według przyjętego w orzecznictwie poglądu, szeroko obecnie akceptowanego także w piśmiennictwie, źródłem zobowiązania wekslowego jest umowa dochodząca do skutku przez wydanie weksla lub jego zwrócenie posiadaczowi.

    źródło: NKJP: Orzecznictwo Sądu Najwyższego, Izba Cywilna, 2004-09-16

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny:  dochodzić 

    odpowiednik aspektowy: coś doszło do skutku

Data ostatniej modyfikacji: 06.06.2014