wóz albo przewóz

  • pot.  używane w sytuacji, w której ktoś musi podjąć jakąś decyzję i wybrać między dwoma skrajnie różnymi możliwościami
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • Zamiast wielogodzinnych, a czasem wielodniowych, negocjacji pracownik stawia sprawę prosto – wóz albo przewóz. I mówi: „Zgadzacie się na moje warunki albo nici z umowy”.

    źródło: NKJP: ol: Bitwa o podwyżkę: Dlaczego?, 2009-08-23

    Miał wyjechać na parę dni, nie więcej niż pięć, potem mieliśmy się spotkać, żeby w końcu coś ustalić, wóz albo przewóz, będziesz musiała przestać lawirować.

    źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Złodziejka pamięci, 1998

    Czułem się wtedy skończonym draniem, ostatnim pod słońcem łajdakiem i... nic nie potrafiłem zrobić. Coraz częściej tylko pragnąłem, żeby to wszystko znalazło swój finał: wóz albo przewóz! Ale chociaż wiedziałem, że nie wykrzeszę z siebie sił, by zerwać z nałogiem, nie miałem odwagi uczynić kroku w stronę przeciwną. Pozostawałem absolutnie bierny, dawałem się unosić na fali przypadkowych zdarzeń.

    źródło: NKJP: Mirosław Sokołowski: Gady, 2007

    Jeśli jednak chcemy, żeby Cracovia się rozwijała to wcześniej czy później i tak będziemy skazani na przeprowadzenie dobrych transferów. Do tej kategorii ma zaliczać się napastnik z portugalskiej ligi, którego opiekun „Pasów” chciał zobaczyć w weekend na żywo, ale piłkarz jest w tej chwili kontuzjowany. – Bez pośpiechu, zdążę go obejrzeć. Jeśli przeprowadzimy ten transfer to dopiero w styczniu. Na razie wiem tyle, że to jest „rozmiar” zawodnika, którego się nie testuje. Pojadę, zobaczę i wóz albo przewóz – wyjaśnia Stawowy [...].

    źródło: NKJP: Przemysław Franczak: Niepotrzebne reklamy, Gazeta Krakowska, 2005-11-09

  • typ frazy: fraza wykrzyknikowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 25.04.2014