ktoś dał czadu

  • pot.  ktoś zrobił coś w sposób wyjątkowo energiczny, spektakularny lub zaskakujący jak na jego możliwości i przez to wywołujący duże wrażenie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

    • ktoś dał czadu na scenie
    • muzyk; zespół dał czadu; drużyna dała czadu
  • Ostatnio bawiliśmy się z Golec uOrkiestrą. Tym razem z okazji Dni Rypina wystąpi Maryla Rodowicz. - Na pewno da czadu!

    źródło: NKJP: Gazeta Pomorska, 2010-03-18

    Widziałem „Trzeci akt” z Krakowa, a wczoraj „Chorego z urojenia” teatru z Anglii [...]. Jak się okazuje, nie tylko u nas młodzi adepci sztuki teatralnej potrafią dać czadu. Świetnie zarysowane sylwetki [...].

    źródło: NKJP: Internet

    - Czytasz coś takiego, jakiś rozdział i konstatujesz po pewnym czasie, że jego nastrój, nie wiem, jego niewypowiedziane tchnienie, wypływające spod spodu, przez niewidzialne tchawki i szparki międzywierszy, dociera do najczulszych, najwrażliwszych zakamarków twojej duszy. - Krzysiu, mój Boże, aleś dał czadu. Wzruszyłem się, poważnie.

    źródło: NKJP: Piotr Krawczyk: Plamka światła, 1997

    Po prostu Robert dał czadu i to na torze, na którym rok temu omal nie zginął. To się nazywa mieć silną psychikę. Chciałbym teraz zobaczyć tych, co marudzili w poprzednim sezonie: „Dlaczego on jest zawsze szósty i szósty?”.

    źródło: NKJP: Internet

    Mamy jeszcze swoich parlamentarzystów, także Kazimierza Kutza. [...] Dajmy czadu! Spróbujmy przegadać te kieleckie, mazowieckie czy pomorskie układy. Nie zwalajmy jeden na drugiego i nie stójmy w kącie. Mierzmy wyżej.

    źródło: NKJP: Teresa Semik: Dajmy czadu na Śląsku!, Dziennik Zachodni, 2009-10-09

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny:  dać 

    odpowiednik aspektowy: ktoś daje czadu

Data ostatniej modyfikacji: 26.03.2015