ktoś zamyka się w sobie
ktoś zamyka się w swojej skorupie
-
ktoś przestaje mówić o sobie i swoich uczuciach oraz jest niechętny kontaktom z innymi ludźmi
-
- ktoś zamyka się w swojej skorupie
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia -
To prawda, że zamykam się w sobie, ale kiedy czekasz na męża, a on się spóźnia, albo gdy liczysz, że po kolacji wysłucha cię tak jak obiecał, a on zasypia, gdy tylko otwierasz usta... no cóż, wtedy traci się życzliwość dla ludzi.
źródło: NKJP: Toni Morrison: Kultura, Gazeta Wyborcza, 1994-10-14
Jak człowiek długo przebywający w ciemności mruży oczy, gdy wyprowadzi się go na światło dzienne, tak i chory w depresji zamyka się w sobie i wycofuje, gdy otoczenie stara się wciągnąć go w wir normalnego życia.
źródło: NKJP: Antoni Kępiński: Melancholia, 1974
Rodziny alkoholików - przeciwnie, zamykają się w sobie, izolują od ludzi. Uporczywie starają się, żeby nikt nie dowiedział się o ich wstydliwej rodzinnej tajemnicy.
źródło: NKJP: Anna Dodziuk, Włodzimierz Kamecki: Wyjść z matni: proste rozmowy o zgubnym nałogu, 1994
Amazonki zamykają się w sobie. Gdy już minie przeraźliwy lęk o życie, pojawia się żal do losu: dlaczego ja? W warszawskim Centrum Onkologii na jednym z oddziałów leżą same kobiety po mastektomii. Niewiedza powoduje, że ich rozmowy są straszne.
źródło: NKJP: Zuzanna Kucharska: Druga strona Wenus, Ozon, nr 4, 2005
– W sytuacjach stresowych pojawiają się charakterystyczne symptomy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Do tych pierwszych należą: zamykanie się w sobie, zapominanie, drażliwość, napięcie emocjonalne, skłonność do płaczu i pogorszenie koncentracji.
źródło: NKJP: Grażyna Goszczyńska-Bruzik: Zwalcz swój stres, Dziennik Łódzki, 2005-02-12
Jeżeli nie ma tych najbliższych z różnych względów, to ten proces nabiera intensywności i przyspieszenia. Grono przyjaciół wykrusza się, ludzie zamykają się w swojej skorupie, narasta podejrzliwość, nieufność, zgorzknienie, samotność pogłębia się.
źródło: NKJP: Halszka Kostrzeba: Franciszek Obrochta, Tygodnik Podhalański nr 5, 1997
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, odmienny: zamykać sięodpowiednik aspektowy: ktoś zamknął się w sobie