akcja terrorystyczna przeprowadzona w taki sposób, że jej wykonawca świadomie i z premedytacją powoduje własną śmierć, aby jednocześnie zabić wybraną osobę lub osoby albo zniszczyć wybrany cel
1 listopada 1982 r. zaledwie siedemnastoletni Libańczyk Ahmad Kasir, kierując osobowym mercedesem, wypełnionym materiałem wybuchowym, wjechał w siedzibę izraelskiego dowództwa w Tyrze i zdetonował ładunek. Eksplozja zniszczyła budynek i zabiła 75 żołnierzy oraz 15 palestyńskich więźniów. Atak ten uważany jest za pierwszy terrorystyczny zamach samobójczy .
źródło: NKJP: Święta wojna terroru, Dziennik Polski, 2006-08-04
Później ustalono, że był to zamach samobójczy . Młody człowiek [...] wniósł ładunek w plecaku. Przeżył jeden świadek, który widział jego twarz. [...] Uległ ciężkim poparzeniom, prawdopodobnie na stałe stracił słuch - ale przeżył. Odnaleziono także ciało zamachowca [...].
źródło: NKJP: Witold Pawłowski: Po Bali, Polityka, 2003-05-10
W popularnej kawiarni „Kapit” w Jerozolimie schwytano wczoraj Palestyńczyka, który miał przy sobie potężny ładunek wybuchowy. Policja ustaliła, że chciał dokonać zamachu samobójczego wewnątrz lokalu.
źródło: NKJP: Samobójca w hotelu, Dziennik Polski, 2002-03-08
Doszło też do kolejnych zamachów samobójczych: od eksplozji w wypełnionym gośćmi hotelu Park w Netanii zginęło 22 Izraelczyków, w Jerozolimie młoda Palestynka zdetonowała bombę w centrum handlowym - zginęły dwie osoby.
źródło: NKJP: Tydzień na świecie, Polityka, 2002-04-06