ktoś mierzy siły na zamiary

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

1. działa odważnie

  • 1.

    ktoś śmiało podejmuje się realizacji ambitnego zadania, nie zważając na własne możliwości, ponieważ wierzy, że mimo wszystko uda mu się je wykonać
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • Do zakładania winnic przymierzają się nie tylko rolnicy. Inna sprawa, że zapewne część z nich mierzy siły na zamiary. Uprawa (na serio) winorośli, a przede wszystkim tłoczenie wina nie jest kaszką z mleczkiem. Chętnych nie odstraszają też przepisy o akcyzie, które praktycznie przekreślają dziś możliwość legalnej sprzedaży wyprodukowanego przez plantatora wina.

    źródło: NKJP: Kazimierz Turkiewicz: Winnice szlagierem, Gazeta Krakowska, 2006-04-28

    Obecnie w wolnorynkowej konkurencji mierzymy siły na zamiary. Dla kariery i osiągnięcia lepszego statusu materialnego włączamy się w „wyścig szczurów”. Coraz mniej czasu mamy na regenerację własnych zasobów i zaniedbujemy najbliższych. Młodzi mężczyźni, kobiety zresztą też, w pogoni za lepszym bytem szybko zyskują prestiż zawodowy i podwyższają konto bankowe, nie bacząc na to, że przedwcześnie obniżają swoją sprawność i komfort psychofizyczny. Nierzadko przeceniają swoje możliwości [...].

    źródło: NKJP: Antoni J. Dziatkowiak: Ostrożnie! Jedziesz na rezerwie..., Gazeta Krakowska, 2004-12-18

    Samo więc opanowanie tak obszernego materiału stanowiło dla młodych muzyków nie lada wyzwanie, a cóż dopiero należyte oddanie klimatu poszczególnych utworów. Cechą młodości jest jednak mierzenie siły na zamiary, co tym razem dało bardzo dobre efekty.

    źródło: NKJP: Wojciech Kilar młodzieżowy, Dziennik Polski, 2002-10-25

    [...] przywoływane są rozliczne doświadczenia klubów z naszego regionu, które mierząc siły na zamiary, wysforowały się na trzecioligowy przestwór, a potem ciężko odpokutowały nieadekwatny do możliwości skok.

    źródło: NKJP: Ryszard Niemiec: Stróże wsiadać, Gazeta Krakowska, 2005-08-11

    Ameryka podniesie się i w przewidywalnej przyszłości będzie tym, czym była przed Czarnym Wtorkiem - ta sama, choć nie taka sama. Teraz jednak musi przemyśleć swoje położenie. Jak długo potrafi jeszcze mierzyć siły na zamiary? Wspierać Izrael, Tajwan i Koreę Południową, hamować zapędy Saddama, odstraszać Kadafiego, Chiny, ekstremistów albańskich i serbskich [...] a przy tym być lokomotywą gospodarki światowej i bronić jej przed recesją?

    źródło: NKJP: Marek Ostrowski, Adam Szostkiewicz: Ameryka idzie na wojnę, Polityka, 2001-09-22

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny:  mierzyć 
  • Sformułowanie pochodzi z  Pieśni Filaretów  (1827) Adama Mickiewicza i jego oryginalna wersja ma postać:  mierz siły na zamiary / nie zamiar podług sił .