W międzyczasie służba zdrowia zmniejszyła żądaną średnią podwyżkę płac do 1200 zł, nadal (od 7 listopada) prowadząc strajk okupacyjny w gdańskim urzędzie wojewódzkim.
źródło: NKJP: Waldemar Kuczyński: Burza nad Wisłą: dziennik 1980-1981, 1981
Adam wskazał na rozlepione plakaty. „Popieramy słuszny protest służby zdrowia”. Z budynku przychodni smętnie zwisała przybrudzona flaga, parę dni temu zgodnie stwierdzili, że trzeba ją wywiesić.
źródło: NKJP: Adam Strączek: Wyznanie lekarza-łapownika, 1995
Jutro związkowcy i samorządy służby zdrowia zdecydują, czy ogłoszą już w tym tygodniu strajk generalny całej służby zdrowia. Żądają podwyższenia składki z 7,5 do 11 proc.
źródło: NKJP: Elżbieta Cichocka: Ile zapłacimy na kasy chorych, Gazeta Wyborcza, 1999-01-25
Niezbędne jest również zapewnienie odczuwalnej poprawy zaopatrzenia w leki, materiały opatrunkowe, drobny sprzęt medyczny. Zapewnić należy służbie zdrowia lepsze warunki walki z jednym z najważniejszych zjawisk patologii społecznej - alkoholizmem.
źródło: NKJP: ( Z.G.): Praca i zabezpieczenie społeczne Urzeczywistnianie zasad sprawiedliwości w polityce społecznej państwa, Praca i Zabezpieczenie Społeczne nr 3, 1981
Podwyżka o 30 proc. jest możliwa, bo pieniądze, które do funduszu wpłynęły w marcu i kwietniu, są zdecydowanie większe, niż się spodziewano. Można umowy i tą legalną drogą przenieść pieniądze do kieszeni lekarzy i pielęgniarek. Co trzeba zrobić, by spełnić żądania służby zdrowia bez rozwalania budżetu?
źródło: NKJP: Są pieniądze dla lekarzy, Nowa Trybuna Opolska, 2006