teoria gier
-
dział matematyki badający optymalne zachowanie w przypadku, gdy zachodzi konflikt interesów, a którego metody wykorzystywane są w wielu dziedzinach nauki
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
działalność naukowa -
Choć efektywność zachowań społecznych w warunkach konkurencji zależy od wielu czynników, poczynając od osobowości uczestników, ich indywidualnych doświadczeń, [...] na podstawie badań z zakresu teorii gier można pokusić się o ogólny opis skutecznej w takich sytuacjach strategii działania.
źródło: NKJP: Dariusz Piwowarczyk: Słynni rycerze Europy: Rycerze w służbie dam i dworu, 2009
Teoria gier pozwala określić optymalną strategię dla tego rodzaju sytuacji konfliktowych. Z grubsza biorąc, każdy z rywali powinien oszacować, jak bardzo zależy mu na zdobyczy i wybrać losowo wartość z pewnego przedziału czasowego, np. nie więcej niż 10 i nie mniej niż 8 minut w pozycji wyzywającej.
źródło: NKJP: Andrzej Łodyński: W zaparte, Polityka, 2001-02-10
– Można zatem stworzyć definicję teorii gier, która mówi, że jest to nauka traktująca o tym, jak osiągnąć równowagę na możliwie najwyższym poziomie – mówi matematyk – Wszystko po to, aby wygrać.
źródło: NKJP: Przemysław Żyła: Gry, czyli kij i marchewka, Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 2005-10-15
Jeśli jednak śledzenie poprawności dowodów pozostawić naukowcom, okaże się, że podstawowe reguły rządzące teorią gier są łatwe do zastosowania w konkretnych sytuacjach: w ekonomii, biologii, a nawet w polityce (Harsanyi był doradcą rządu USA w negocjacjach rozbrojeniowych).
źródło: NKJP: Paweł Wujec; współpraca Piotr Cieśliński: Biznes jak poker, Gazeta Wyborcza, 1994-10-15
Założenia teorii gier dotyczące negocjacji mają zastosowanie do sytuacji zakładniczych oraz do negocjacji w sprawie żądań zgłaszanych przez terrorystów w czasie kampanii terrorystycznych.
źródło: NKJP: Bartosz Bolechów: Terroryzm aktorzy statyści widownie, 2010
-
typ frazy: fraza rzeczownikowa
ż, odmienny: teoria
Zwykle lp -
ang. Game Theory