z czym do gościa
z czym do ludzi
-
pot. używane w sytuacji, gdy ktoś prezentuje coś niewartego pokazania i zdaniem mówiącego nie można się tym chwalić ani liczyć na sukces
-
- z czym do gości
- z czym do ludzi
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Ocena i wartościowanie
słownictwo oceniające -
W Wysokich Tatrach będzie wspólny skipass. I z czym do gościa? Wprawdzie i u nas górale usiłują się skrzyknąć i coś zrobić, aby zatrzymać narciarzy w Polsce, ale nie dadzą rady [...].
źródło: NKJP: Halina Kraczyńska: Czy Zakopane czeka zagłada?, Gazeta Krakowska, 2005-11-14
Chciałam zostać reżyserem teatralnym, ale doszłam do wniosku, że z czym do gościa, szans nie mam.
źródło: Internet: klateracje.blogspot.com
Anglia Czechosłowacji nie broniła, pozostawiła ją na pożarcie. Bo niby z czym do gościa? Anglia nie miała żadnych sił wojskowych, żadnych możliwości strategiczno-taktycznych, aby bronić Czechosłowacji.
źródło: NKJP:Stanisław Cat-Mackiewicz: Polityka Becka, 2009
Za tydzień mieliśmy z mamą wyruszyć do Warszawy zakładać podwaliny rodzinnego domu mody, a tu z czym do gości? Z ośmioma setkami?
źródło: NKJP: Tomek Tryzna: Idź kochaj i niech ci nie pomoże żadna na ziemi rzecz, 2010
Kiedy zaczynałam w zespole [...], media wypisywały, że oto ja młoda, naiwna, próbuję zastąpić wielką Anitę. Z czym do ludzi - pytano, skoro jestem od niej słabsza. Po czymś takim można mieć kompleksy. Ale ja postawiłam na bycie sobą. Nie chciałam jej kopiować.
źródło: NKJP: Wojciechowska Ryszarda: Przyklejałam sobie uszy, Wieczór Wybrzeża, 1999-05-07
-
typ frazy: fraza wykrzyknikowa
ndm -
Tytuł piosenki lwowskiej "Ta, z czym do gościa" (muzyka: Jan Markowski, słowa: Wiktor Budzyński) wykonywanej m.in. przez Adolfa Bożyńskiego.