etymologia ludowa

rzadziej potoczna etymologia

  • jęz.  błędne z naukowego punktu widzenia objaśnienie pochodzenia jakiegoś wyrazu, oparte na podobieństwie jego formy do innych wyrazów lub na innych swobodnych skojarzeniach
    • rzadziej potoczna etymologia
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    wierzenia i przesądy

  • Etymologia ludowa nazwy Ornak pochodzi od legendarnego zdarzenia, które tak oto opisuje Witold Henryk Paryski - Kiedyś Äoreł (orzeł) porwał tam siedmioletniego chłopca, uniósł go w powietrze, a potem opuścił i chłopiec się zabił. Stąd od słowa Äoreł„ powstała nazwa ÄOrnok”. Pochodzenie nazwy Ornak nie jest jednak znane.

    źródło: NKJP: Jolanta Flach: Na Halach Doliny Kościeliskiej, Tygodnik Podhalański nr 43, 1996

    W Przyszowej w gminie Łukowica znajduje się wzniesienie i przysiółek zwany Łyżką (lub Wyżką), gdzie niegdyś znajdował się gród. Jak głosi legenda, przed wiekami, w tym miejscu podczas najazdu tatarskiego na Stary Sącz miała się schronić św. Kinga, która ponoć zgubiła tam cenną, srebrną Łyżkę. Taka jest ludowa etymologia tej nazwy miejscowej.

    źródło: NKJP: Dziennik Polski, 2003-10-24

    Dalej podążymy do Radzymina [...]. Wbrew [...] potocznej etymologii nazwa tego miasteczka nie pochodzi od życzliwego ostrzeżenia przez zbójcami i nieprzyjaznymi mieszczanami (Radzymin - „Radzę omiń”), ale ma źródło patronimiczne, pochodzi od starosłowiańskiego Radzima.

    źródło: NKJP: Zdzisław Skrok: Wielkie Rozdroże: ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni, 2008

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny:  etymologia ,  ludowy 
  • internac.

    ang. folk etymology

    fr. étymologie populaire

    niem. Volksetymologie

Data ostatniej modyfikacji: 29.10.2015