ktoś podbija bębenka komuś
-
pot. ktoś przesadnie chwali kogoś po to, aby mu się przypodobać lub coś uzyskać
-
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Relacje międzyludzkie
określenia relacji międzyludzkich -
synonimy: schlebiać
-
Wiem, wszystko to brzmi nieznośnie zarozumiale - tak jakbym sam sobie podbijał bębenka, jakbym sztucznie podsycał w sobie przekonanie o wyjątkowości profesji poety, a zatem i swojej poetyckiej misji.
źródło: NKJP: Stanisław Barańczak: Poezja i duch uogólnienia, 1996
Posłowie [...] podbijali rządowi bębenka i dziękowali premierowi. „Jak państwo wiecie, ta akcja była świetnie skoordynowana. Na pewno przyczyniły się do tego rozwiązania, które przyjęliśmy w Sejmie. Między innymi dobre regulacje, zarządzanie kryzysowe, krajowy system ratowniczo-gaśniczy, system łączności i alarmowania [...]”.
źródło: NKJP: Internet
Narcyz jest wdzięcznym partnerem debat. Zero agresji, podobny poziom samokontroli. Łatwo więc go trafić. Szczególnie zalecana taktyka, to podbijanie mu bębenka, obsypywanie komplementami, co całkowicie rozmiękcza narcyza.
źródło: NKJP: Piotr Legutko: Sztuka debaty czyli jak się nie dać, 2009
Zostali więc tam, gdzie stali, jeden przez drugiego opowiadając, co się właściwie wydarzyło, ustalając chronologię wydarzeń i zbierając fakty do kupy, przyznając każdemu bez wyjątku prawo do jego skrawka bohaterstwa, rozdzielając zasługi długo i sprawiedliwie, koloryzując i podbijając sobie bębenka, aż powstał taki zapis wydarzeń, jaki chcieli zapamiętać i zapamiętali.
źródło: NKJP: Monika Piątkowska: Krakowska żałoba, 2006
Przy okazji miało miejsce mało pedagogiczne podbijanie bębenka Adasiowemu [...]. Powstało w ten sposób przekonanie o dozgonności zwycięstw Małysza, a każde odchylenie od tej iluzji, wywoływało panikę w ekipie.
źródło: NKJP: Ryszard Niemiec: Tajner wróć!?, Gazeta Krakowska, 2004-12-10
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: podbijaćodpowiednik aspektowy: ktoś podbił bębenka komuś