spod znaku

  • nadawca nazywa organizację lub ideę, z którymi utożsamiane są wskazane przez niego osoby
  • wykładnik wyróżnienia

  • Gdy blisko 40 lat temu Claude Chabrol kręcił „Kuzynów” i „Pięknego Serge'a”, był zbuntowanym chłopcem spod znaku „Nowej Fali”, nie lubił mieszczuchów i ich sytego, uporządkowanego życia.

    źródło: NKJP: Jacek Szczerba: Kino dobrych rad, Gazeta Wyborcza, 1995-09-06

    W tym miejscu warto więc spytać, gdzie się podziała wrażliwość społeczna polityków i to tych spod znaku solidarnościowego jak i pezetpeerowskiego.

    źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek. Życie i narodziny legendy, 2002

    Uczony spod znaku Bacona, Locke’a i Newtona ulega złudzeniu, że poznanie jest czymś bezosobowym i że nie zależy od tego, czym jest poznający podmiot, czyli jedna władza, rozumowa, odcięta od innych, ma wystarczyć.

    źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Ziemia Urlo, 1977

    Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już niedzielę. W zbieraniu pieniędzy (tym razem dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi) będą pomagali wolontariusze spod znaku czerwonego serduszka.

    źródło: NKJP: Krzysztof Dulny, Przemysław Zieliński: „Orkiestra” rozgrzeje serca i otworzy portfele, Gazeta Tczewska, 2008-01-11

    Jestem między młotem a kowadłem – mówił przed meczem z Lechem napastnik katowiczan Krzysztof Gajtkowski, wypożyczony do GKS z Lecha za 100.000 złotych do 30 czerwca. Od 1 lipca „Gajtek” znów będzie piłkarzem klubu spod znaku lokomotywy.

    źródło: NKJP: Jacek Portala: Z woleja do finału, Polska Głos Wielkopolski, 2004-04-08

  • część mowy: przyimek

  • spod znaku KOGO
    spod znaku JAKIEGO
    szyk: zewnętrzny: stały: antepozycja
    wewnętrzny: stały
Data ostatniej modyfikacji: 29.01.2019