błąd antropologiczny

  • rel.  fałszywa koncepcja człowieka
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    filozofia


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Religia – kościół

    wyznania: zasady i prawdy wiary

  • Jak zauważył Papież w Centesimus annus, przyczyną upadku socjalizmu był błąd antropologiczny - złe pojmowanie tego, kim jest człowiek. W antropologii tkwi również podstawowa słabość głównych nurtów liberalizmu, dla których człowiek jest zatomizowanym indywiduum kiepsko zakorzenionym we wspólnocie, historii oraz transcendencji.

    źródło: NKJP: Maciej Zięba OP: Po szkodzie? Przed szkodą?: o Polsce, kapitalizmie i kontemplacji, 1996

    Oczekiwanie, że dziecko samo rozwiąże centralne kwestie światopoglądowe, moralne i religijne, opiera się na błędzie antropologicznym. Młody człowiek szuka bowiem zupełnie podświadomie autorytetu i rady ludzi dorosłych.

    źródło: NKJP: Ks. Adam Skreczko: Stosunek nauczyciela do wartości chrześcijańskich, Wychowawca, 2006-12

    Zupełnie się z tobą zgadzam. Komunizm zostawił po sobie błąd antropologiczny, błąd w postrzeganiu świata i człowieka. Za słabo się z tym zmagamy i ta słabość owocuje w całym naszym życiu. To widać.

    źródło: NKJP: Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski: Między Panem a Plebanem, 1995

    Nie oznacza to jednak, że możemy popadać w błędy antropologiczne i mniemać jakoby człowiek sam był dla siebie bogiem. Wręcz przeciwnie obraz nie jest nigdy oryginalnym Obliczem Boga, choć Go odbija i tym samym pozwala Go rozpoznać w świecie.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny:  błąd ,  antropologiczny 
  • Sformułowanie użyte przez Jana Pawła II w encyklice "Centesimus annus" (1991), określające fałszywą koncepcję człowieka przyjętą przez socjalizm.

Data ostatniej modyfikacji: 20.05.2015