-
2.
coś wzbudza podejrzenia -
CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
Działalność intelektualna człowieka
nazwy działań intelektualnych człowieka -
- coś daje do myślenia dużo, sporo, trochę, wiele
-
Powinieneś zająć się jedną kobietą. Prawdziwą kobietą – dodała i zobaczyłem w jej oczach niebezpieczne błyski. – Ależ ja się boję jednej kobiety! – A zatem masz ukryte skłonności homoseksualne – powiedziała – Wykluczone! – Może sam o tym nie wiesz? – Tym bardziej nie! – prawie krzyknąłem. – To, że tak nerwowo reagujesz, daje wiele do myślenia – skwitowała moje protesty.
źródło: NKJP: Anna Bolecka: Concerto d'amore, 2004
Krupa zapytany o motywy działania napastników i o pogłoski, że rzekomo był to napad na zlecenie konkurencji, odpowiada: Ani ja, ani policja nie zna jeszcze motywów. Ale to, że kilku z napastników pracuje w konkurencyjnej dyskotece, daje do myślenia.
źródło: NKJP: Ekz: Bili na zlecenie, Życie Podkarpackie, 2007-01-23
Ma liczne oddziały na terenie kraju. Na stronie internetowej są one zaznaczone, ale równocześnie – po kliknięciu na miejscowość – nie otwiera się link z danymi oddziału, co nie jest normalną praktyką, szczególnie w przypadku firm z branży finansowo-ubezpieczeniowej. Jeśli link z jakichś powodów nie ujawnia lokalnej siedziby firmy, nic nie stoi na przeszkodzie, by adresy były wypisane na stronie głównej. W tym wypadku nic z tych rzeczy. To daje do myślenia, ale nie można wykluczyć przeoczenia tak istotnych informacji przez jej roztargnione kierownictwo firmy.
źródło: NKJP: Gazeta Ubezpieczeniowa, 2006-01-31
Mówiąc szczerze, od razu obawiałem się porwania - podjął Bili z Frisco. - Suma zaproponowana przez gwiazdora oraz próby przedostania się na wyspę, mimo zakazu, dawały wiele do myślenia.
źródło: NKJP: Marta Tomaszewska: Zamach na wyspę, 2001
Każda Jego rozmowa z koleżanką to dla mnie był flirt, smsy z koleżankami już dawały mi do myślenia [...].
źródło: NKJP: Internet
-
typ frazy: fraza czasownikowa
ndk, npch; odmienny: dawaćodpowiednik aspektowy: coś dało do myślenia
-
+ coś daje do myślenia + (KOMU)